Ramūnas Karbauskis nieko neišmano apie narkotikus

Ačiū Ramūnui Karbauskiui už pagalbą rengiant šį tekstą:
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje valdžia nors deklaravo, kad ketina ne bausti, o padėti savo piliečiams. Mane supras visi, kuriems nors kartą gyvenime teko susidurti su žmonėmis, turinčiais priklausomybę nuo narkotikų. O jei tokios patirties nėra, tai senoji, autokratiška valdžia padarė viską, kad kuo daugiau piliečių patektų į kalejimus, ten pradėtų vartoti narkotikus, o negavus pagalbos, narkotikai ateitų į jūsų šeimas. Valstiečių Žaliųjų sąjunga ir jai antrinę politikai ruošėsi padidinti narkotikų vartojimą. Realybėje, jų projektas padėjo jauniems žmonėms gauti bilietą į vieną pusę. Senoji valdžia atvirai bandė į kalejimą susodinti kuo daugiau vaikų. Manęs niekas ir niekada neįtikins, kad nedidelio narkotinių ar psichotropinių medžiagų gaminimo, atsisiuntimo ar turėjimo kriminalizavimas Lietuvoje buvo atliktas tik tam, kad žmogus nevartotų narkotikų.
Žalieji – valstiečiai stengiasi užkirsti kelią narkotikų dekriminalizavimui, skirtam padėti narkomanams išbristi iš priklausomybės liūno ir išvaduoti jaunuolius nuo pergrūstų kalejimų net dabar, kada vyksta sunki kova su COVID-19. Ir, kas ypatingai apmaudu, kad su deklaruojama kova prieš narkotikus, jų kriminalizavimas neturi nieko bendro, nes narkomanams reikia suteikti pagalbą, o ne juos bausti. Baudimas už nedelio kanapių ar kitų narkotikų laikymą savo reikmėms, prekeiviams atveria visas duris per sieną vežti pačių pavojingiausių – sintetinių ir nežinomu narkotikų kontrabandą ir patekti arčiau mokyklų ar viešų vietų, kur lankosi jauni žmonės ir likti nebaudžiamiems – nes baimės persmelktoje visuomenėje, kurioje sergantys priklausomybe turi slėptis nuo pareigūnų, atsiveria keliai stiprėti nusikalstamoms organizacijoms.
Negalima užsimerkti prieš mokslo pateikiamus įrodymus, apie narkotikų keliamus pavojus ar galimą naudą – negali būti jokių išimčių. Kas galėjo apginti visuomenės teisę į saugią ir sveiką aplinką, artimųjų, o ypač labiausiai pažeidžiamų – vaikų sveikatą, kai buvusi valdžia nebuvo tuo suinteresuota? Tai galėjo daryti žiniasklaida ir padėti mokslų ir specialistų rekomendacijomis besivadovaujantiems politikams, bet… net minfo.lt, kurios savininkas save pasivadino priklausomybių specialistu ir psichologu, stengėsi įtikti senąjai valdžiai. Reportažuose rodomas verkiantis dvyliktokas, kad jis buvo sulaikytas už kanapių laikymą. Jis buvo nuskriaustas ir patyrė psichologinę traumą. Kiti tokių istorijų aspektai, jaunų narkomanų, vietoje pagalbos patupdytų į kalejimą mirtys, tokiose istorijose nutylimi. Dalis žiniasklaidos šiandien jų neparodo, kaip ir neparodo, kaip dėl sugriauto gyvenimo nusižudo kažkieno dukra ar sūnus, palikęs raštelį, kad kalejimas sugriovė jo gyvenimą.
Jei anksčiau okupantai žudė lietuvius, dabar, kai mūsų sąmonę pamažu okupuoja pseudomoksliniai kliedesiai, tą siūloma padaryti kitomis priemonėmis. Juk visi puikiai supranta, kad sodinti į kalejimą – reiškia naikinti jų gyvenimą ir atverti kelią narkomanijos plitimui nesuteikus pagalbos, pačios valstybės rankomis. Ultra dešinieji lunatikai sako, kad vakarietiškos vertybės netinka Lietuvai, nes mums nereikia daugiau laisvės ir neturime sekti išsivysčiusių valstybių pavyzdžiu. Jungtinės Tautos, Pasaulio sveikatos organizacija jau seniai skambina pavojaus varpais, kurių garsą pritildė covid-19 banga, ir teigia, kad baudžiamasis persekiojimas nesprendžia narkotikų problemos, todėl dalindamiesi grėsmingai augančiais priklausomybių skaičiais ir rekomendacijomis dekriminalizuoti narkotinių medžiagų vartojimą, išbraukė kanapes iš pavojingiausių narkotikų sąrašo.
Naujojoje 2020–2024 m. Saugumo sąjungos strategijoje numatyta, jog Europos Komisija, įgyvendindama griežtą naują ES kovos su narkotikais darbotvarkę, ketina gerokai suaktyvinti ES kovos su narkotikais veiksmus. Olandijos pavyzdys taip pat rodo, kad narkotikų dekriminalizavimas o ne visiškas jų legalizavimas nėra visuomenei saugiausia išeitis, ir tuo labiau, šie veiksmai neišsprendžia nelegalios prekybos problemos. Įdomu tai, kad šalys, sušvelninusios atsakomybę už narkotikų turėjimą ir vartojantiems suteikusios pagalbą pasiekė daugiau kovoje su priklausomybėmis ir nusikalstumumu, nei tos, kurios užsiima draudimų ir bausmių politika (Lentelė pridedama), o valstiečiai mus bando įtikinti, kad yra atvirkščiai.
O mes ką? Leisime Karbauskiui naikinti laisvę ir už tai sumokėsime žmonių gyvybėmis? Pavojingų narkotikų sukeltų problemų ir bausmių kalejimuose paveiktose bendruomenėse žalą sudaro ne tik poveikis asmenims – prarastos gyvybės, suardyta sveikata ir nerealizuotas potencialas, bet ir pablogėjusi pačių bendruomenių gyvenimo kokybė. Sveikai mąstantis žmogus supranta, kad kalejimas neišsprendžia priklausomybių problemos, bet panašu, kad keli procentai kitaip mąstančių, su buvusia valdžia padarė milžinišką žalą mūsų visuomenei.
O čia keli straipsniai apie nekelančių priklausomybės – klasikinių psichodelinių narkotikų potencialą padėti visuomenei tvarkytis su dvasinės sveikatos problemomis:

Ramūno Karbauskio kliedesiai apie priklausomybes:

 

 

You may also like