Ketamine art

Ketaminas potrauminio streso sutrikimui

Naujame žurnale „Journal of Psychopharmacology“ paskelbtame tyrime teigiama, kad intraveninis ketaminas, vartojamas psichodelinės terapijos stiliumi, gali labai ir ilgai mažinti potrauminio streso sutrikimo (PTSS) simptomus.

Tyrėjai išanalizavo 117 pacientų, sergančių gydymui atspariu PTSS, įrašus ir nustatė, kad daugumos jų būklė reikšmingai pagerėjo, o daugiau kaip 60 % pacientų pasiekė remisiją. Tyrimo rezultatai rodo ketamino potencialą terapinėje aplinkoje, kurioje akcentuojamas pasiruošimas, integracija ir pasinėrimas į pojūčius.

PTSS yra psichikos sveikatos būklė, kuri gali išsivystyti asmeniui patyrus traumuojantį įvykį arba tapus jo liudininku. PTSS sergantys žmonės dažnai kenčia nuo įkyrių prisiminimų, grįžimų į praeitį, prisiminimų vengimo, neigiamų nuotaikos ir mąstymo pokyčių, padidėjusio nerimo ar susijaudinimo būsenų. Šiuo sutrikimu serga milijonai žmonių visame pasaulyje ir jis ypač paplitęs tarp karo veteranų, greitojo reagavimo pareigūnų, smurtą ar nelaimes patyrusių asmenų.

Tradiciniai PTSS gydymo būdai yra terapija ir vaistai, tačiau šie būdai ne visada yra veiksmingi. Pokalbių terapija, pavyzdžiui, kognityvinė elgesio terapija, gali užtrukti ir ne visiems gali būti veiksminga. Vaistai, ypač antidepresantai, padeda kai kuriems pacientams, tačiau jie gali turėti šalutinį poveikį, o rezultatai pasireiškia tik po kelių savaičių. Daugelis asmenų, sergančių potrauminio streso sutrikimu, susiduria su atsparumu gydymui, t. y. įprastiniai metodai nepadeda reikšmingai sušvelninti simptomų.

Pastaraisiais metais mokslininkai ištyrė alternatyvius gydymo būdus, kurie greičiau ir veiksmingiau veikia tuos, kurie nereaguoja į tradicinius metodus. Ketaminas, iš pradžių naudotas kaip anestetikas, sulaukė dėmesio dėl savo greitai veikiančio antidepresinio poveikio ir galimybių gydyti kitas psichikos sveikatos būkles, įskaitant PTSS. Kai kurie tyrimai parodė daug žadančių rezultatų, tačiau kiti buvo neįtikinantys. Šis nenuoseklumas paskatino mokslininkus ištirti, ar ketamino vartojimo būdas, ypač psichodelinės patirties palaikymo aplinkoje, gali turėti įtakos jo veiksmingumui.

Siekdami ištirti ketamino poveikį labiau palankioje aplinkoje, mokslininkai išnagrinėjo 117 pacientų, kurie gydėsi Niujorko klinikoje, besispecializuojančioje psichodelinės terapijos srityje, duomenis. Klinikoje buvo taikomi keli komponentai, skirti terapinei patirčiai sustiprinti. Prieš ketamino infuzijas pacientai dalyvavo parengiamosiose diskusijose, kurios padėjo jiems nustatyti gydymo ketinimus. Infuzijų metu jie dėvėjo akių kaukes ir klausėsi sugestyvios muzikos, kuri mažino išorinį dėmesį ir skatino introspekciją. Po gydymo seansų jie dalyvavo integracinėse diskusijose, kad apdorotų savo patirtį.

Pacientams vidutiniškai buvo atliekamos beveik penkios intraveninės ketamino infuzijos, kurių dozės buvo koreguojamos taip, kad būtų pasiektas psichodelikos lygio poveikis. Tyrime dalyvavo tik tie asmenys, kurių potrauminio streso sutrikimo simptomai viršijo tam tikrą sunkumo ribą, taip užtikrinant, kad rezultatai būtų taikomi tiems, kurie patiria didelį stresą. Tyrėjai vertino PTSS simptomus prieš gydymą ir po jo, naudodami plačiai naudojamą vertinimo priemonę – PTSS kontrolinį sąrašą DSM-5 (PCL-5).

Rezultatai parodė, kad gydant ketaminu šioje palaikančioje aplinkoje PTSS simptomai labai pagerėjo. Gydymo pradžioje vidutinis PCL-5 balas buvo 52,54, o tai rodė didelį stresą. Gydymo pabaigoje vidutinis balas sumažėjo iki 28,78 balo. Šis sumažėjimas reiškia stiprų efektą, o tai reiškia, kad pagerėjimas buvo ne tik statistiškai reikšmingas, bet ir reikšmingas subjektyviai.

Iš 117 analizuotų pacientų 75 % pacientų kliniškai reikšmingai sumažėjo simptomai, o 62 % pacientų pasiekė remisiją, t. y. jų simptomai sumažėjo žemiau ribos, kurią pasiekus galima diagnozuoti potrauminio streso sutrikimą. Šie pagerėjimai buvo pastebėti įvairiais stebėjimo laikotarpiais, kai kuriems pacientams pagerėjimas pasireiškė per dvi savaites, o kiti pacientai išliko geresni kelis mėnesius.

Pažymėtina, kad tyrimo metu nustatyta, jog pacientų, kuriems kartu su gydymu ketaminu buvo taikoma papildoma psichoterapija, rezultatai buvo dar geresni. Terapijoje dalyvavusių pacientų PTSS simptomai labiau sumažėjo, palyginti su tais, kurie gydėsi tik ketaminu. Ši išvada rodo, kad ketaminas gali būti veiksmingiausias, kai jis vartojamas kartu su psichologine pagalba.

Nors tyrimo rezultatai teikia vilčių, reikia atsižvelgti į tam tikrus apribojimus. Tyrimas buvo stebimasis, t. y. jame nebuvo kontrolinės grupės, kuriai palyginimui buvo taikomas placebas ar kita gydymo forma. Nesant placebo grupės, sunku nustatyti, kiek pagerėjimą lėmė pats ketaminas, o kiek kiti veiksniai, pavyzdžiui, terapinė aplinka, naudos lūkesčiai ar natūralūs simptomų svyravimai.

Kviečiame konsultuotis:

Psichiatras Robertas Strumila

You may also like