Modernaus šamanizmo kultūros savaitgalis

Gamtos terapija, meditacija, šamaniška kakava, diskusijos apie mokslo pasiekimus

Savaitgalio programa

Šamanizmas paprastai siejamas su ezoterika ir mistika. Modernus šamanizmas remiasi mokslu bet ieško įkvėpimo senovės šamanų tradicijose ir ritualuose.

Kviečiame  praleisti sąmoningą savaitgalį gamtos apsuptyje, kurio metu nurimsime, suletėsime, bandysime judesio ir šokio terapiją, mokysimės valdyti kvėpavimą, bendrauti su gamta, gersime šamanišką kakavą, kalbėsime apie mokslo ir senovės tradicijų sąlyčio taškus.

Taip pat pakviesime į diskusiją apie naujausius neurologijos ir psichologijos mokslo atradimus.

Į kainą įtraukta:

  • Nakvynė sodyboje
  • Veganiškas maistas
  • Pramogos visureigiais elektriniais paspirtukais
  • Sąmoningo buvimo (atidos) programos gamtoje

Programos kaina: 95 Eur

Programa

Šeštadienis

11:00 Susitikimas Puvočių kaimo sodyboje ir įsikūrimas

12:00 Šamaniškos kakavos gerimas ir atidos (mindfulness) pratimai

13:00 Veganiški pietūs

14:00 Shinrin-yoku (miško vonių) gamtos terapijos aptarimas

14:30 Žygis į mišką ir sąmoningas buvimas gamtoje

16:00 Laisvas laikas 

16:30 Judesio terapija (1,5 val.)

18:30 Veganiška vakarienė ant laužo

20:00 Vakarinė meditacija

20:45 Pokalbiai prie laužo apie psichodelinių sąmonės būsenų istoriją

Sekmadienis

7:45 Rytinė atpalaiduojanti meditacija

8:20 Maudynės lediniame vandenyje (tik norintiems)

8:50  Šamaniškos kakavos gerimas ir atidos (mindfulness) pratimai

9:00 Pusryčiai ant laužo

11:00 Pokalbiai apie naujausius psichologijos ir psichiatrijos mokslo pasiekimus, vykstančius klinikinius bandymus ir jų sąsajas su šamanizmo tradicijomis

12:30 Laisvas laikas

13:30 Veganiški pietūs

Nakvynė

Merkio  ir Grūdos upių slėnyje įsikūrusi sodyba SUP Ranča apsupta neaprėpiamo miško. Čia galima pailsėti nuo miesto keliamo streso, mėgautis gamta ir ramybe. Sodyboje rasite erdvią svetainę, 4 talpius miegamuosius, virtuvę su visais būtinais įrankiais, ir medžio dirbtuves rūsyje. Kad buvimas gamtoje suteiktų terapinę naudą, būtina kvepuoti grynu, fitoncidais pripildytu miško oru ir leisti akims gerėtis peizažais.

 

Modernus šamanizmas

Mokslas ir magija susitinka Vakarų kultūroje. Šamanizmas yra iš tungusų kultūros pasiskolintas terminas, reiškiantis energetinių ir dvasinių dimensijų naudojimą bendruomenės ir individo gyjimui. Šamanizmas paprastai siejamas su senovinėmis genčių praktikomis arba Naujojo pasaulio dvasiniais judėjimais, tačiau šiuolaikinis mokslas vis dažniau atkreipia dėmesį į šias, tūkstantmečiais formuotas praktikas. Dvasingumas puikiai dera su mokslu. Šiuolaikinės neuropsichologijos ir biochemijos žinios leidžia į senovines tradicijas pažvelgti kritiškai, racionaliai įvertintinant jų naudą be prietarų ir ezoterikos.

Judesio  terapija

Šokio terapija yra daugiau nei fiziniai pratimas: judesys yra emocinė kalbos forma, kuria išreiškiami sąmoningi ir pasąmonėje glūdintys jausmai. Gyvenimo patirtys gyvena mūsų kūnuose, kuriuose kartais jas įkaliname. Kūno judesiai gali padėti išlaisvinti mūsų užslopintas emocijas.

2019-aisiais metais atliktame meta-tyrime buvo įvertinta 41 mokslinė publikacija apie judesio ir šokio terapiją, siekiant įvertinti jų terapinį efektyvumą. Paaiškėjo, kad judesio terapija sumažina nerimo ir depresijos simptomus, didina gyvenimo kokybę, komunikacinius ir kognityvinius įgūdžius.

Shinrin-yoku gamtos terapija

Leidžiant laiką gamtoje ilsimasi tiek fiziškai tiek dvasiškai. Mes visada tai žinojome, tačiau pastarųjų metų moksliniai atradimai paaiškina mechanizmus, veikiančius mūsų kūne būnant miške. Šis sveikatinimosi būdas yra svarbi prevencinės medicinos dalis Japonijoje ir Pietų Korėjoje. Augalų skleidžiamos lakiosios medžiagos – fitoncidai didina organizme natūraliųjų žudikių ląstelių, dalyvaujančių priešakinėse imuninės sistemos linijose skaičių.

Neuromokslininkas Andrew Hubberman pabrėžia akių veikimo ryšį su parasimpatine nervų sistema: žvilgsnio nefokusuojant į vienintelį objektą o žvelgiant plačiu kampu į peizažą, smegenyse aktyvuojami ilsėkis ir virškink neuronų tinklai, atsakingi už energetinių resursų atkurimą.

Šamaniška kakava

Kakavos ceremonijos buvo svarbi religinių ritualų dalis senovės Mezo Amerikos kultūrose. Dėl sąsajų su vaisingumu, kakava buvo naudojama vestuvių ceremonijose ir vaiko gimimo šventės. Be kakavos neapseidavo jokie svarbesni senovės Pietų Amerikos ritualai ar ceremonijos. Ritualinio kakavos naudojimo šaknys siekia 1500 m. prieš mūsų erą, Olmekų civilizaciją. Šimtmečius kakava buvo svarbi dvasinių ritualų dalis Majų ir Actekų kultūrose. Kakavos naudojimas populiarėja tarp Naujojo Amžiaus judėjimo entuziastų ir naujų psichoaktyvių medžiagų ieškančių paauglių naktiniuose klubuose.

Kakavos poveikį tyrinėja ir mokslininkai. Pagrindinė veiklioji šios pupelės medžiaga – teobrominas savo sudėtimi kiek primena kofeiną. Esminiai junginio veikimo mechanizmai: fosfodierazės inhibicija ir adenozino receptorių blokavimas. Fosfodiarazės inhibitoriams priklauso ir tokie vaistai, kaip viagra, tačiau teobromino poveikis daug mažesnis. Nors teobrominas struktūriškai panašus į kofeiną, jo poveikis švelnesns dėl lėto įsisavinimo. Jis skatina neuronus saugančių proteinų veikimą, kurie padeda neurogenezei, neuronų funkcijai, smegenų kraujotakai, naujų galvos kraujagyslių augimui, kognityvinėms funkcijoms.

Maudynės šaltame vandenyje

Panirimas į ledinį vandenį suaktyviną simpatinę nervų sistemą, padidina beta-endorfinų ir noradrenalino kiekį kraujyje, skatina noradrenalino išsiskyrimą neuronų sinapsėse. Dėl didelio šalčio receptorių odoje kiekio, šaltas vanduo iš periferinių nervų siunčia didžiulį kiekį elektros impulsų, kurie galimai skatina antidepresinį poveikį. Moksliniai tyrimai rodo, kad reguliariai maudantis šaltame vandenyje, net 40% sumažėja tikimybė užsikrėsti virštutinių kvepavimo takų infekcijomis.

Atidos meditacija

Atida yra įgūdis kreipti dėmesį į dabarties akimirkos patirtis be subjektyvaus vertinimo. Jos šaknys glūdi budizmo filosofijoje, o lavinama pratimais ir meditacija. Pastaraisiais dešimtmečiais smarkiai išaugo visuomenės susidomėjimas šiomis praktikomis, todėl į jas atkreipė dėmesį ir mokslininkų bendruomenė. Scientific American moksliniame žurnale teigiama, kad atida (mindfulness) gerina atmintį, mažina stresą, gerina miego kokybę. Atidos lavinimo programos padeda tvarkytis su stresu ir nerimu, taip pat dėl pagerėjusios miego kokybės juntamas teigiamas poveikis fizinei sveikatai.

Funkcinio magnetinio rezonanso tyrimai parodė, kad jogos ir meditacijos pratimai didina smegenų hipokampo ir mažina migdolinio kūno tūrį. Hipokampas atsakingas už trumpalaikę atmintį ir atsiminimų įrašymą į ilgalaikį.

 

Pasivažinėjimas paspirtukais