Sergant bipoliniu sutrikimu, antidepresantai gali pasunkinti maniją

Naujas mokslinis tyrimas, publikuotas Klinikinės psichiatrijos žurnale  atskleidė, kad antidepresantai neveikia geriau už placebą gydant I ir II tipo bipolinį sutrikimą. Atvirkščiai, antidepresantų vartojimas padidino manijos intensyvumą po vienerių metų. Mokslininkai, kuriems vadovavo psichiatras S. Nassir Ghaemi, iš Tuftso medicininio centro rašo:

“Citalopramas, pridėtas prie tradicinių nuotaikos stabilizatorių, neatnešė jokios kliniškai reikšmingos naudos, lyginant su placebu, taikant trumpalaikiam arba ilgalaikiam bipolinės depresijos gydymui. Ūmi manija dėl Citalopramo nepadidėjo, tačiau palaikomasis gydymas pasunkino jos simptomus, ypač pas pacientus sergančius greitu ligos keitimosi ciklu.”

Pasak tyrimo autorių, antidepresantai yra dažniausiai naudojama farmakologinė bipolinio sutrikimo gydymo priemonė, nepaisant seseniai atliktos mokslinės meta-analizės, kuri parodė, kad jie yra neefektyvūs. Ne gana to, jie sustiprina manijos simptomus. Palaikomasis gydymas antidepresantais padidina manijos riziką.

 

“Psichiatrai ir jų pacientai dažnai bando gydyti bipolinį sutrikimą antidepresantais – dažniausiai SSRIs – serotonino selektyviaisiais reabsorbcijos inhibitoriais, tačiau įrodymai apie jų naudingumą ir saugumą yra silpni arba kontroversiški”, – teigia Ghaemi ir tyrimo bendraautoriai.

Deja, šios duomenis interpretuoti nėra lengva, nes buvo atlikta labai nedaug atsitiktinės imties tyrimų su kontroline grupe (aukštos kokybės mokslinių tyrimų), ypač nagrinėjant palaikomojo gydymo efektyvumą.

Autoriai teigia, kad tai yra pirmasis atsitiktinės imties tyrimas su kontroline placebo grupe, nagrinėjantis serotonino reabsorbcijos inhibitorių palaikomąjį metus trunkantį gydymą, stabdant depresijos epizodus.

Klinikinių bandymų metu 119 pacientų su I arba II tipo bipoliniu sutrikimu buvo atsitiktinai paskirti į placebo arba Citalopramo (SSRi antidepresantas, parduodamas su Celexa prekės ženklu) grupes. Visi dalyviai jau vartojo nuotaikos stabilizatorius, tokius kaip litis, kurių neatsisakė ir tyrimo metu.

Buvo bandoma palyginti depresijos ir manijos žymenis tarp placebo ir citalopramo grupių, šešių savaičių laikotarpyje naudojant Montgomery-Asberg depresijos reitingo skalę ir Afektyvių Sutrikimų bei Šizofrenijos Manijos reitingo skalę. Antrinis tikslas buvo palyginti placebo ir antidepresanto efektyvumą ilgalaikiame, vienų metų palaikomajame gydyme.

Mokslininkai nustatė, kad efektyvumo rezultatų skirtumas tarp grupių nebuvo statistiškai ar kliniškai reikšmingas  – tai reiškia, kad Citalopramas neveikė geriau nei placebas mažinant depresijos ar manijos intensyvumą. Rezultatai buvo tokie patys tiek I tiek II tipo diagnozėms.

Buvo atrastas tik vienas skirtumas – asmenys, vartoję Citalopramą dvylikos mėnesių palaikomajam gydymui, patyrė sunkesnius manijos epizodus, tiriant jų būklę po metų nei tie, kurie naudojo placebą. Tai reiškia, kad antidepresantai sustiprino maniją, juos vartojant metus.

 

Palaikomasis gydymas antidepresantu pablogino bipolinio sutrikimo maniją.

Ši tendencija vidutiniškai galiojo visiems pacientams, tačiau ji buvo stipresnė sergant greitesniu ligos ciklu. Mokslinis tyrimas nebuvo pakankamai platus, kad tvirtai pagrįstų šį niuansą, todėl reikia papildomų klinikinių bandymų.

Mokslininkai pastebėjo, kad negydomi bipolinio sutrikimo epizodai paprastai baigiasi natūraliai, paprastai šešių mėnesių laikotarpyje arba greičiau. Klinikinėje praktikoje dauguma klientų gauna antidepresantus epizodo pradžioje, todėl dažnai natūrali epizodo pabaiga siejama su antidepresantų poveikiu, todėl susidaromas neteisingas klinikinis vaisto efektyvumo vaizdas.

Gydytojai pastebi natūralų būklės pagerėjimą, kuris nesusijęs su vaistais ir mano, kad padėjo antidepresantas. Štai kodėl atsitiktinės imties –  kontroliuojami klinikiniai tyrimai yra būtini. Jie atskleidžia tikrą vaistų efektyvumo paveikslą.

 

SSRi (selektivieji serotonino reabsorbcijos inhibitoriai), tokie kaip citalopramas nėra efektyvūs gydant ar užkardant bipolinį sutrikimą, o naudojami ilgą laiką, jie gali pabloginti manijos simptomus, ypač greito ligos ciklo ligoniams.

Sergant bipoliniu sutrikimu, derėtų vengti antidepresantų.

Moksliniai tyrimai

Palaikomosios antrosios kartos antidepresantų terapijos su nuotaikos stabilizatoriumi arba netipiniu antipsichotiku saugumas ir veiksmingumas esant ūminei bipolinei depresijai: sisteminė atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamų tyrimų apžvalga ir metaanalizė

Citalopramas ūminiam ir prevenciniam bipolinės depresijos efektyvumui: atsitiktinių imčių, dvigubai aklas, placebu kontroliuojamas tyrimas

Susiję įrašai

Gydant depresiją psilocibinas veikia keturis kartus efektyviau nei antidepresantai

Neurologinis psichodelikų veikimo mechanizmas

Psichodelikai – viltis Pandoros skrynios dugne

You may also like