Ibogainas

Ibogainas yra natūralus, psichoaktyvus indolinis alkaloidas, randamas stepukinių genties augaluose, tokiuose kaip Tabernanthe iboga (Šventasis stogenis), Voacanga africana ir Tabernaemontana undulata. Šventajame stogenyje didžiausia ibogaino koncentracija pastebėta augalo šaknų žievėje. Mažiau ibogaino ir kitų artimų jam indolinių alkaloidų galima rasti visame augale. Šie augalai buvo naudojami medicininiams ir ritualiniams tikslams Afrikoje, Gabono Bwiti regione. Krūmą primenantis Ibogos augalas veisia plonus, oranžinius vaisius. Augalą sunku auginti ne gimtose šalyse. Ibogos ekstraktas, kaip turintis priklausomybes mažinančių savybių, pagarsėjo Europoje 1962-aisiais metais, Hovardo Lotsofo, kuris pats buvo priklausomas nuo heroino, dėka. Prancūzijoje augalas buvo pavadintas Lambarène, jį pardavinėdavo kaip stimuliantą. JAV Centrinė Žvalgybos Agentūra tyrinėjo ibogaino poveikį 1950-aisiais.

Daktarė Debora Mash, kompanijos DemeRx įkūrėja ir vadovė, yra ibogaino tyrimų inovatorė, turinti 30 metų patirtį studijuojant augalo medicinines savybes. Mokslininkė pademonstravo, kad išgrynintas ibogainas gali būti taikomas gydyti priklausomybę opioidams.

Iki šiol nėra atlikti dvigubai akli atsitiktinės imties bandymai su placebo grupe, tačiau atvirieji tyrimai ir atvejų studijos rodo, kad viena ibogaino dozė leidžia pasiekti ilgai trunkančią abstinenciją. Sergantieji priklausomybe opioidams ir bandantys nuo jos pasveikti sugrįžta prie narkotikų gana greitai, todėl atvirieji tyrimų duomenys atrodo viltingai. Jie atskleidė, kad viena ibogaino dozė gali sustabdyti opiodų vartojimą mėnesiams. Jei rezultatus pavyks pakartoti klinikiniuose bandymuose, jie bus revoliucingi.

Kenčiantys nuo priklausomybės opioidams, šiuo metu gydomi metadonu ar buprenorfinu, kurie sąveikauja su opioidų receptoriais kitaip, nei heroinas, morfijus ar oksikodonas, todėl kiek sumažina narkotikų vartojimo impulsus. Asmenims, kurie nėra priklausomi nuo opiodų, gali būti naudojamas naloksonas ar naltreksonas, kurie apsunkina piktnaudžiavimą opioidų poveikiu.

Deja, nei vienas iš šių junginių nepaveikia giliai slypinčio noro griebtis narkotiko. Panašu, kad ibogainas daro būtent tai, todėl jis gali tapti svarbiu priklausomybės opioidams gydymo įrankiu.

Klinikiniai ibogaino tyrimai

Būsimi ibogaino klinikiniai tyrimai sieks trijų dalykų: suprasti junginio farmakokinetines ir dozavimo perspektyvas, ištirti junginio saugumą ir toleranciją jam (atkreipiant dėmesį į poveikį širdies sistemai), ir galiausiai nustatyti ibogaino poveikį trumpalaikiam opioidų nutraukimui ir ilgalaikei abstinencijai, vykdant griežtus, dvigubai aklus bandymus su kontroline placebo grupe. Tokio tipo tyrimai laikomi auksiniu standartu.

Ibogainas naudojamas legaliose Ibogaino klinikose Meksikoje, todėl pastebėtas neigiamas jo poveikis širdžiai. Tai nestebina, nes narkotiko naudojimas ten nėra griežtai kontroliuojamas, ir nėra aišku, kokio dydžio dozės duodamos. Kai Debora Mash bandė ibogainą kotroliuojamoje aplinkoje, ji nepastebėjo jokių ženklių kardiovaskuliarinių pokyčių.

“Šiuo metu mes planuojame bandymų metu duoti ibogaino vieną kartą. Vienas iš būdų, kaip mes vertinsime paciento būklę po bandymų su ibogainu, yra skaitmeninės terapijos įrankiai, kurie suteiks elgesio terapiją ir socialinę paramą virtualioje bendruomenėje klinikinių bandymų dalyviams. Mes nesitikime daug reakcijos į placebą net skaitmeninės terapijos atveju, kadangi ši asmenų grupė į jį gerai nereaguoja, nebent kartu taikoma kognityvinė elgesio terapija. Mes atidžiai stebėsime dalyvius, ir jei pamatysime, kad yra sugrįžimo prie narkotikų vartojimo ženklų, pasirūpinsime atitinkamu gydymu”, – teigė Debora Mash.

“Šioje klinikinių bandymų stadijoje po ibogaino dozės stebėsime pacientus tris mėnesius, tačiau norėčiau ateities tyrimuose pamatyti, kas vyksta praėjus šešiems mėnesiams ar metams, kad atsakytumėm į klausimą kada dalyviams reikia antros ibogaino dozės.”, – pridūrė mokslininkė.

Akistata su giluminėmis priklausomybės priežastimis

Daugelis sergančiųjų priklausomybe narkotikams kovoja su giliai įsišaknijusiomis psichologinėmis ir emocinėmis problemomis arba traumomis, bandydami pabėgti nuo problemų narkotikų pagalba. Kartais sunku surasti ilgalaikį sprendimą įveikti priklausomybei, be giluminės problemos priežasties sprendimo.

Ibogaino farmakologija yra labai sudėtinga, ir šią akimirką neaišku, kaip jis veikia. Žinoma, kad junginys veikia neuroplastiškumą panašiai kaip psilocibinas, tačiau jo sukeliamas subjektyvus psichodelinis poveikis yra visiškai kitoks. Būsena labiau primena sapną, ir kai kuriems individams gali tęstis daugiau nei 20 valandų.

Dažnai pasakojama, kad narkotikas primena visus neteisingus gyvenime priimtus sprendimus chronologine tvarka ir priverčia stoti su jais į akistatą. Ibogainas nelaikomas narkotiku, kuriuo piktnaudžiaujama, nes dauguma žmonių nesimėgauja jo sukelta būsena. Vienoje iš hipotezių teigiama, kad junginys sukelia tokį gilų, ilgai trunkantį poveikį, nes priverčia prisiminti ir apdoroti patirtas traumas, todėl jų slėpimui ir vidinio skausmo malšinimui nebereikia opioidų.

Susiję įrašai

Tabernantalogas – ibogainu paremtas sintetinis junginys, nekeliantis haliucinacijų

Psichoterapeutės požiūris. Ką veikti su psichodeliniais narkotikais

Sveikatos mokslų universitetas – Ibogaino naudojimas toksikomanijoms gydyti

You may also like