Haliucinogenai yra psichoaktyvios medžiagos arba narkotikai, kurie smarkiai pakeičia asmens realybės suvokimą, kitap tariant sukelia haliucinacijas. Haliucinogenų paveikti asmenys gali matyti tikrovę primenančius tačiau netikrus vaizdus, girdėti garsus, arba patirti keistus ir stiprius pojūčius. Beveik visos haliucinogenų molekulės turi azoto atomus, todėl jos priskiriamos alkaloidams. Daugelis haliucinogeninių medžiagų molekulių primena žmogaus kūne randamus neurotransmiterius: acetilcholiną, serotoniną, arba katecholaminą.
Populiariausi haliucinogenai
- Ajavaska (Ayahuasca)
- DMT (psichoaktyvus junginys Ajavaskos nuovire)
- LSD
- Meskalinas
- Pejotas
- PCP
- Psilocibinas
- Ketaminas
Haliucinogenai gali būti sintetiniai – pagaminti žmogaus, arba natūralūs – randami gamtoje (gyvūnuose, grybuose ir augaluose). Dažniausiai jie skirstomi į kelis tipus: klasikiniai haliucinogenai (pvz. LSD) , arba disociatyvai (pvz. Ketaminas). Abu tipai gali išprovokuoti greitą ir intensyvią emocijų kaitą.
Klasikiniai haliucinogenai dažniausiai sukelia garsines ir vaizdines haliucinacijas, iškreipia laiko suvokimą ir sustiprina jutimines patirtis. Disociatyvūs haliucinogenai sukelia atsiskyrimo nuo kūno (depersonalizacija) ir atsiskyrimo nuo realybės pojūtį – ji gali pasirodyti netikra.
LSD
Lizergo rūgšties diatilamidas yra sintetinis haliucinogeninis narkotikas, net ypač mažomis dozėmis (nuo 70 mikrogramų) provokuojantis stiprias haliucinacijas ir nuotaikos pasikeitimus. LSD sukūrė chemikas Alberto Hoffmanas 1938-aisiais metais, tačiau neįžvelgęs didelės naudos, padėjo į junginį į lentyną. Po 5 metų jis grįžo prie junginio tyrimo, tačiau atsitiktinai palietęs jį pirštais, patyrė haliucinacijas. Labai stiprų poveikį pajuto panoręs išbandyti junginį sąmoningai, tačiau klaidingai suvokdamas jo stiprumą, suvartojo net 250 mikrogramų. Važiuodamas namo iš laboratorijos dviračiu, Hoffmanas patyre labai stiprias haliucinacijas.
Šie įvykiai paskatino chemiką manyti, kad naujasis junginys gali būti naudingas psichiatrijoje. Neilgai trukus, mokslininkai ir psichiatrai ėmė plačiai eksperimentuoti su junginiu, kuris iš tiesų parodė didelį terapinį potencialą. Tačiau iš klinikinių bandymų laboratorijų, ne be mokslininkų pagalbos, LSD pasiekė gatves ir pasidarė svarbia hipių judėjimo dalimi. Dėl maištingos kultūros nemėgstančių politikų haliucinogenas buvo visiškai uždraustas ir beveik visi didelį medicininį potencialą rodžiusios medžiagos moksliniai tyrimai buvo baigti. Mokslas rimčiau grįžo prie medicininio LSD taikymo tyrimų tik prieš dešimtmetį.
LSD paprastai vartojamas kapsulėje, skystyje arba junginyje išmirkusioje popieriaus skiautėje. Dėl haliucinogeno stiprumo, jį tirpinant skystyje galima suklysti dozuojant. Nors mirtinai perdozuoti neįmanoma, ypač didelė LSD dozė gali sukelti stiprias ilgalaikes psichologines pasėkmes.
Sugrįžę medicininiai LSD tyrimai ir jų rezultatai paskatino diskusijas apie didelį haliucinogeno potencialą gydant psichiatrinius ir psichologinius sutrikimus, neurodegeneracines ligas, uždegimus ir skausmą.
Navigacija psichodelinės savigydos minų lauke
Nebegalime ignoruoti haliucinogenų potencialo gydyti depresiją
Atrasti save tarp chaoso ir tvarkos. LSD ir smegenų kritikalumas
LSD paveiktos smegenys veikia tarsi kūdikio
LSD ir modernioji haliucinogenų istorija
Ajavaska ir DMT
Akavaska yra haliucinogeninė arbata, dažnai kelianti vėmimą ir viduriavimą. Ji verdama iš psichoaktyvių savybių turinčių Pietų Amerikos džiunglėse augančių augalų. Pagrindinė Ajavaskos veiklioji medžiaga: N, N – dimetiltriptaminas (DMT). Be DMT, joje randama harmino ir tetrahidroharmino. Ajavaskoje naudojamas ir augalinis MAO inhibitorius, neleidžiantis greitai DMT suskaidyti žarnyne. Psichoaktyvi medžiaga palengva pereiną smegenų / kraujo barjerą, ir jos poveikis trunka apie 12 valandų.
Ajavaska naudojama dvasinėse praktikose tarp Pietų Amerikos šamanų, tačiau šis nuoviras dėl savo terapinio potencialo sparčiai populiarėja ir Vakarų pasaulyje.
Haliucinogeninė arbata gali tapti proveržiu neurodegeneracinių ligų gydyme
Haliucinogeninis nuoviras gali padėti įveikti savižudiškas mintis