Madrido mokslininkai tiria, ar šamaniška arbata gali būti proveržis Alzheimerio gydyme

Ar Ajavaska gali išgydyti Alzheimerį ir Parkinsono ligą?

Madrido universiteto mokslininkai bando atsakyti į šį klausimą. Jų naujas tyrimas parodė, kad dimetiltriptaminas (DMT) – psichoaktyvi haliucinogeninės arbatos Ajavaskos (Ayahuasca) arbata skatina naujų smegenų neuronų ir glijos ląstelių formavimąsį. Neseniai britų moksliniame savaitraštyje Nature publikuotame ketverius metus trukusiame tyrime buvo aprašyta, kad pelės, kurioms buvo duodama DMT, demonstravo geresnius kognityvinius gebėjimus.

Neuronų degradacija ir mirtis sukelia neurodegeneracinių ligų simptomus, tokius kaip kognityvinių gebėjimų praradimas, fizinis nestabilumas ir nuotaikų kaita. Sustabdžius smegenų ląstelių mirtį galima atitolinti šias ligas. Nors nauji neuronai gali atsirasti viso gyvenimo metu, mokslininkams dar reikia atrasti būdus, kaip paspartinti jų augimą.

“Pagrindinis iššūkis yra pažadinti miegantį sugebėjimą auginti naujus neuronus, pakeičiant neuronus, kurie miršta dėl ligos. Šis tyrimas rodo, kad DMT gali aktyvuoti neuronų kamienines ląsteles naujų neuronų formavimui”: teigia tyrimo bendraautorius José Ángel Morales.

Du Amazonės džiunglių augalai: Banisteriopsis caapi (DMT šaltinis) ir Psychotria viridis (MAOi šaltinis) maišomi kartu verdant šamanišką haliucinogeninę arbatą – Ajavaską. Prieš naudodami dimetiltriptaminą, kaip terapinį preparatą, mokslininkai norėtų mokėti neutralizuoti haliucinogeninį jo poveikį.

Naudotojai teigia, kad narkotikas sukelia “išskridimo iš kūno” būseną, iškreipia laiko suvokimą, prasideda garsinės bei vaizdinės haliucinacijos, gali būti patiriama euforija. Taip pat šis nuoviras išprovokuoja pykinimą, vėmimą, viduriavimą, nerimą, padidina širdies darbo dažnį ir kelia kraujo spaudimą.

DMT veikia kabindamasis prie serotonino receptorių smegenyse, tačiau mokslininkams pavyko pakeisti taikinį į kitą receptorių, kuris neprovokuotų haliucinacijų, o tai ateityje palengvintų šio junginio naudojimą su pacientais.

“DMT gebėjimas veikti smegenų plastiškumą leidžia manyti, kad junginys pasižymi dideliu terapiniu potencialu plačiam neurologinių ir psichiatrinių sutrikimų spektrui”, teigė José Ángel Morales.

Triptamininio junginio potencialas gydyti demensiją ir kitas neurodegeneracines ligas yra šamanų tūkstantmečiais naudota medicina, kuriį netolimoje ateityje tikisi pritaikyti ir tradicinė, moksliniais įrodymais grįsta medicina. Klasikiniai psichodeliniai junginiai šiuo metu tiriami ir kaip būdas gydyti valgymo sutrikimus, potrauminio streso sindromą ir depresiją.

Pačios Ajavaskos vartojimas yra rizikingas, ypač jei tai daroma nekontroliuojamoje aplinkoje. 2018-aisiais metais birtų paauglys keliavo į Amazonės džiungles, kad sudalyvautų šamaniškame Ajavaskos rituale. Sveikata nesiskundusio devyniolikmečio gyvenimas baigėsi tragiškai, dėl atsitiktinio apsinuodijimo.

Madrido universito mokslininkų tyrimas

Haliucinogenai

You may also like