Stogą pramušinėjantis magiškų grybų stiprumas

Šis tekstas nėra rekomendacija ar skatinimas naudoti draudžiamas psichoaktyvias medžiagas. Jis skirtas informavimui ir žalos mažinimui.

 

Šių metų pradžioje Julianas Mattucci, dar žinomas kaip „Dievo imperatorius Myco“, kūrė naujas sporų kartas, naudodamas Psilocybe subtropicalis grybus, kuriuos įsigijo internetu iš populiaraus tiekėjo. Jis tvirtina, kad „dirbo su jomis ne dėl stiprumo“, o siekdamas sukurti švaresnę ir tvirtesnę genetinę struktūrą, kuri išspręstų problemas, atsiradusias dėl nuolatinio giminingo kryžminimo – įprasto šioje srityje, kurioje ilgą laiką dirbo mėgėjai. Per daug kryžminant, grybai gali būti silpnos sveikatos, duoti mažesnį derlių, o kartais ir tapti silpnesniais.

Po trijų auginimo ciklų savamokslis mikologas, kuris vadovauja Kolorade įsikūrusiai psichodelinių tyrimų bendrovei „Imperial Labs“, nusprendė, kad atėjo laikas išbandyti tai, ką užaugino. Patyręs psichonautas buvo išverstas iš koto. Mattucci teigia, kad niekada nebuvo taip paveiktas grybų. Jis suvartojo šviežių grybų dozę, kuri atitiktų ne daugiau kaip 1,5 g džiovintų grybų, t. y. gerokai mažesnę dozę, nei paprastai reikia, kad patirtų reikšmingą dvasinę patirtį. „Žinojau, kad jie turėjo būti tikrai stiprūs, nes maždaug tris ar keturias valandas negalėjau pakilti iš lovos. Vieną ar dvi valandas jaučiausi kaip suvartojęs DMT“.

Apie tokias patirtis žmonės praneša vis dažniau. Dėl naujų auginimo metodų psichodeliniai grybai tampa stipresni, o velniškai stiprios jų rūšys pradeda veikti greičiau ir veikia ilgiau – net jei suvalgoma maža paplitusios ir dažnai rekomenduojamos dozės dalis. Vėlesni tyrimai parodė, kad vienoje Mattucci grybų partijoje buvo beveik 5 proc. psichodelinių alkaloidų, o tai Psilocybe genties grybuose buvo neregėta. Paprastai grybuose būna 1 proc. šių psichoaktyvių junginių, nors tokios rūšys kaip Psilocybe azurescens paprastai būna stipresnės, o kai kurios Panaeolus genties rūšys – dar stipresnės.

Populiari magiškų grybų rūšis Psilocybe cubensis turi labiausiai “kraujomaišos” pažeistą genetiką dėl netobulų metodų, kuriuos taiko mėgėjai augintojai, dauginantys šiuos grybus dešimtmečius nuo tada, kai XX a. septintojo dešimtmečio pradžioje broliai McKennos iš Amazonės atgabeno pirmuosius sporų atspaudus.

Grybų augintojams išeinant iš pogrindžio ir šiek tiek profesionalėjant, vis daugiau mikologų taiko sąmoningą veisimo praktiką, kad sustiprintų grybų genetinį vientisumą ir padidintų stiprumą, kuris gali būti recesyvinis genetinis požymis ir išnykti grybus dauginant per daug kartų.

Augintojai, ieškodami patobulinimų ir estetinių naujovių, naudoja genetinę seką ir hibridizuoja vis tolimesnių genetinių linijų veisles. Technologinė pažanga leido lengviau manipuliuoti grybų ląstelėmis veisimo metu, o chromatografinio stiprumo tyrimo pasiekimai leidžia augintojams nustatyti, kokiais metodais keičiant grybus išgaunamas didesnis stiprumas.

Tokių metodų atsiradimas reiškia, kad psichodelinės mikologijos mėgėjiško mokslo era baigėsi, sako Mattucci. Neinformuotos amatininkystės ir pasakojimais paremto mokslo amžius užleidžia vietą auginimui su gilesnėmis ir sudėtingesnėmis mokslinėmis ir mikologinėmis žiniomis. Mattucci sako, kad „tai tik pradžia“ itin didelės potencijos magiškų grybų srityje, „ir per ateinantį dešimtmetį tai pasidarys beprotiška“.

Viena iš grupių, kuriai grybai gali būti naudingi, yra žmonės, kuriems grybai sukelia virškinamojo trakto problemų, sako ekologas ir nepriklausomas psichodelikų tyrėjas Samas Gandy, atliekantis tyrimą apie įvairioms rūšims priskiriamą skirtingą psichodelinį poveikį.

S. Gandy pažymi, kad kai kurie žmonės, vartodami psilocibino grybus, ypač P. cubensis, patiria nemalonius fizinius pojūčius. „Tačiau atsiliepimai rodo, kad tai priklauso nuo rūšies, ir paprastai atrodo, kad stipresnės rūšys kūną veikia švelniau“, – sako jis. „Šiuo metu nėra visiškai aišku, kodėl taip yra, bet gali būti, kad tai susiję su greitesniu psilocibino išsiskyrimu iš mažesnio kiekio grybų“, – sako jis. Gandy priduria, kad kiti teigia, jog geresnę subjektyvią patirtį patiria su didesnio stiprumo grybais.

Tačiau didėjantis tokių itin stiprių grybų prieinamumas ir saugaus dozavimo instrukcijų trūkumas taip pat gali paskatinti žmones netyčia suvartoti daugiau, nei jie ketino, ir taip padidinti kankinančių patirčių riziką. „Kai aš augau, trys su puse gramo buvo laikoma tuo, ko reikia, kad sukluptum“, – praėjusiais metais ‚Hyphae Leaks‘ podkaste sakė ‚Hyphae Labs‘, stiprumo testavimo laboratorijos, įkūrėjas Reggie Harrisas. Pasak jo, su trimis su pusę Panaeolus bisporus galima pamatyti dievą.

Psilocibino grybų gentis Panaeolus yra viena iš kelių mažiau žinomų taksonominių kategorijų, kurios tiriamos kaip šios auginimo tendencijos dalis. Kai kurie šios rūšies grybai natūraliai yra daug stipresni už žinomiausios šeimos, Psilocybe genties grybus, kuriems priklauso tokios rūšys kaip Golden Teachers, P. cubensis rūšis, ir P. semilanceata (smailiakepurė glotniagalvė), dar vadinama Liberty Cap, kurią rudenį galima rasti šiaurės pusrutulyje (Lietuvoje taip pat). Panaeolus potencialo tyrinėjimas dar tik prasideda. „Tikimės, kad jų stiprumas auginant pagerės tris ar keturis kartus, panašiai kaip cubensis, ir šis darbas šiuo metu vyksta“, – sako Mattucci.

2022 m. JAV šiaurės rytuose įsikūręs pogrindinis mikologas GordoTek, kuris dėl savo darbo nelegalumo ir noro sumažinti piktų laiškų skaičių pasivadino pseudonimu, ieškojo kai kurių mažai žinomų, bet ypač stiprių psilocibino grybų veislių. Jis kalbėjosi su egzotiškų rūšių kolekcininku, žinomu tik kaip VL Centercoast, kuris neseniai įsigijo sporų iš Britų Mergelių salose augančios veislės. VL įtarė, kad veislė – pavadinta TTBVI pagal tamarindo medį, po kuriuo, kaip teigiama, ji auga, yra stipri, todėl jam buvo smalsu patikrinti grybus. „Jis greitai sudygo, ir iš karto pajutau, kad šis grybas bus įdomus“, – prisimena GordoTekas. „Nuo to laiko jis laimėjo septynis stipriausio grybo konkursus“. Viename iš pagrindinių psilocibino stiprumo konkursų TTBVI turėjo daugiau nei 5 proc. psichodelinių alkaloidų, todėl buvo stipresnis už bet kurį žinomą grybą.

„GordoTek“ sukūrė dozavimo skaičiuoklę, kuri padeda geriau suprasti, kiek kiekvienos grybų rūšies reikia tam tikroms patirtims. „Kas nors gali lengvai išgerti per daug“, – sako jis. Vis dėlto žmonės kreipiasi į jį sakydami, kad sunaudojo tik 2 gramus ir dėl to patyrė psichologiškai traumuojančias psichodelines keliones. „Nežinau, kodėl žmonės jaučia poreikį persistengti“, – priduria jis. „Visada perspėju žmones, todėl nejaučiu, kad man tenka per didelė atsakomybė, bet man gaila kiekvieno, kuris netyčia suvartojo per daug.“

Tačiau šių psilocibino čempionatų atsiradimas – sekant kanapių čempionatais, kuriuose vertinamas stiprumas, kvapas, skonis ir įvairūs kiti išmatuojami rodikliai, pėdomis – naudingas lenktynių, kuriose sukuriami ar įsigyjami neregėto stiprumo grybai, nugalėtojams. Dauguma varžybų vyksta privačiai, be jokių iškilmių, tačiau tokie renginiai kaip Kolorado psichodelinė taurė nuolat vyksta atvirai. „Didėjantis grybų populiarumas palaiko vienvaldiškumo jausmą, kai žmonės visada nori stipresnės atmainos, ir tai matėme su kanapėmis“, – sako grybų pramonės komentatorius Dennisas Walkeris.

Pogrindinės platinimo įstaigos ir internetiniai pardavėjai, kurie patiria rekordinę vartotojų paklausą, paprastai siūlo platų grybų asortimentą. Tačiau psichoaktyvių medžiagų žurnalistas Davidas Hillieras sako, kad per pastarąjį pusmetį pastebėjo, jog sumažėjo „vidutinio lygio“ grybų, tokių kaip „Golden Teachers“, pasiūla „Telegram“ prekyvietėse. „Daugiausia tai buvo „Albino Penis Envy“ ir „Jedi Mind Fuck“, kurie yra labai stiprūs štamai. Paskui labai sumažėjo silpnų štamų, pavyzdžiui, Kambodžos“, – sako jis. „Galbūt rinka dabar orientuota į labiau patyrusius psichonautus. Taip pat gali būti, kad yra finansinis poreikis pirkti stipresnius štamus, nes jie gali suteikti daugiau (psichodelinių) kelionių.“ Yoshi Amano, grybų genetikos tiekėjo „DinoSpores“ savininkas, sako, kad beveik niekas nesidomi paplitusių Cubensis auginimu. Atrodo, kad daugumą žmonių pirmiausia domina albinosiniai grybai, veislės, kurios mėlynuoja „arba labai stiprūs dalykai“, – sako jis.

Bent viena biotechnologijų bendrovė Intima Science pateikė patentinę paraišką dėl grybų stiprumo didinimo naudojant genų redagavimo technologiją. „Kai kuriais atvejais genetiškai modifikuotuose grybuose ir kituose organizmuose yra … iki 400 proc. daugiau psilocibino, matuojant sausą grybo svorį, palyginti su panašia kontrole be genetinės modifikacijos“, – rašoma dokumente.

Grybų augintojas Džonas Vorkmanas (John Workman), retas sporas parduodančios bendrovės „Sporeworks“ tyrimų vadovas, sukūrė „Albino Penis Envy“ atmainą, kuri anksčiau daugelio buvo laikoma stipriausiu įprastai naudojamu Psilocybe grybu. Jis teigia, kad turi būti atrasta viršutinė riba, iki kurios grybas gali pagaminti psilocibino, psilocino ir baeocistino (atitinkamai pagrindinio ir mažiau žinomo psichodelinio alkaloido grybuose). „Bet nesu tikras, kokia ji būtų, gal 10 proc.?“

Todėl nesunku įsivaizduoti ateitį, kai magiškuosius grybus gali tekti vartoti tokiomis mažomis dozėmis, kad net ir nedideli nukrypimai nuo norimo kiekio gali sukelti itin sudėtingas patirtis. Atrodo ironiška, jei dėl psichodelinio judėjimo sėkmės įtraukiant psichodelikus į visuomenę grybai netyčia taptų per daug psichodeliniai. „Galbūt mes nesuprantame esmės, jei matuodami psilocibino kiekį tiesiog bandome sukurti vis stipresnius ir stipresnius grybų potyrius“, – sako Walkeris. „Tikroji vertė slypi ceremonijoje ir gebėjime bendrauti su pačiu grybu“.

You may also like