Kaip pakeisti savo elgesį

Kritinę sąmonės būseną apibūdina naujas, pribloškiantis mokslinis tyrimas, paaiškinantis, kaip galima išvesti žmones iš psichologinių akligatvių.

Mokslininkai į dienos šviesą ištraukė sąmonės būseną, kuri, jų manymu, gali padėti žmonėms išeiti iš psichologinių krizių. Ji pasiekiama psichodelinių junginių pagalba. Mokslinėje apžvalgoje, publikuotoje Psichofarmakologijos žurnale, Robin Carhart – Harris, vienas iš pačių žymiausių psichodelinės medicinos mokslininkų, teigia, kad kritinė sąmonės būsena, kuri pasiekiama psichodelinių junginių pagalba, gali suteikti unikalią psichologinės transformacijos galimybę.

Psichodelinių tyrimų centro Londono Imperatoriškame koledže vadovas parengė publikaciją kartu su Ari Bruwer. Jie lygina kritines būsenas su irklavimu pasroviui iki upės išsišakojimo. “Kai pasiekiama kritinė streso būseną, priverčianti kažką keisti, pasidaro svarbu, ką nuveiki su tuo langu ir kur nukeliauji”.

Mokslinis straipsnis detalizuoja, kaip neįprastos veiklos, tokios kaip ekstremalus badavimas ar sportavimas, taip pat psichodelikų naudojimas, gali perimti smegenų kontrolę ir sukelti būseną, kurioje tampa įmanomi gilūs ir greiti asmeniniai pokyčiai. Tyrimo autoriai teigia, kad kritinės sąmonės būsenos yra svarbi evoliucinė funkcija, kuri padeda pasiekti psichologinę transformaciją.

Šiomis akimirkomis, kai smegenys tampa elastiškos kaip plastilinas, giliai įsišakniję įsitikinimai ir nepajudinamos prielaidos tampa paslankiomis, gali įvykti didžiulis psichologinis pokytis. Kadangi ši būsena lengviausiai pasiekiama patiriant psichodelinę kelionę, Robin Carhart Harris mano, kad idėja gali suteikti užuominų apie utopinę ateitį, kai psichodelikai bus dažnai naudojami išvesti žmonėms iš psichologinių akligatvių.

“Mes galime įsivaizduoti idealią ateitį, kurioje psichologinės krizės bus matomos ne tiek kaip skubaus – slopinančio įsikišimo reikalaujančios situacijos, o kaip vystymosi ir augimo galimybės”, teigiama publikacijoje.

Žmonės savyje turi įrankius natūraliai pasiekti būsenas, primenančias psichodelinę patirtį, kuriose mes pakeičiame savo pažiūras ir elgesį daugeliu skirtingų būdų, sako dr. Robin Carhart-Harris. Tačiau psichodelikai yra ypač patikimi vartai, provokuojantys katarsį, kuris yra psichologinio perkrovimo, primenančio gimimą iš naujo, pranašas.

“Tai dramatiškiausia klinikinių bandymų dalis”, – teigia Carhart-Harris. “Žmonės su su sunkia depresija dažnai slepiasi, o po gydymo psilocibinu jie pasijunta kitomis asmenybėmis. Ne tai, kad jie skrajoja padebesiais, norėdami daryti dramatiškus – impulsyvius dalykus; tiesiog apninka ramybė, bendras pasitenkinimas ir sveikas švytėjimas. Stebėti tai yra labai malonu, ir man tai teko daryti daug kartų.”

Mokslininkas teigia, kad publikacijos tikslas buvo paaiškinti, ką daro psichodelikai žmonėms taip, kad tai būtų prasminga ir kitų, geriau žinomų dalykų, atžvilgiu. Galbūt jie jau patyrė psichologinę krizę, kuri jautėsi kaip lūžio taškas. Tai leido jiems radikaliai pakeisti savo požiūrį į dalykus, elgesį ir savo gyvenimą.

Kadangi psichozės epizodus ir psichodelines patirtis sieja bendra neurobiologija, kaip detalizuojama kitus tyrimus papildančiame straipsnyje, Carhart-Harris trokšta, kad didelių dozių psichodelinės sesijos vyktų draugiškoje aplinkoje. “Pagrindinė psichodelinių būsenų taisyklė yra tinkamas nusiteikimas ir gera aplinka”, – sako mokslininkas. “O kas, jeigu tą pačią taisyklę pritaikytumėme psichozės epizodams, ypatingai ankstyvose jų fazėse? Ten kur tai įmanoma – vietoje neuroleptiko injekcijos, išjungiant ligonį – o kas, jeigu naudotumėme raminančią muziką ir paramos žodžius?”

Kai smegenys lengviau pasiduoda formavimui, išsivaduoja nuo ilgai turėtų įsitikinimų ir yra atviros naujoms idėjoms, yra tinkama akimirka ištraukti žmogų iš žalingų sąmonės būsenų. “Dvasinius potyrius jaučiantys individai gali pasakoti apie staigias dvasinio nušvitimo ir suvokimo akimirkas, kurios tarnauja kaip pozityvus tobulėjimas ir atnaujintas požiūris į gyvenimą.”, – teigiama straipsnyje.

Šią idėją patvirtina nauji tyrimai. Naujame modelyje, pavadintame REBUS (RElaxed beliefs under psychedelics – psichodelikų išlaisvinti įsitikinimai) teigiama, kad psichodelikai atpalaiduoja smegenų dalis, todėl informacija gal laisvai tekėti iš apačios į viršų; pasiekti sąmoningumo sluoksnį ir apeiti įspaustas smegenų hierarchijas.

“Spartus perėjimas iš dominuojančių bangų viršus – apačia, į apačia – viršus, sutapo su subjektyviu DMT poveikio intensyvumu”, teigiama publikacijoje, analizuojančioje smegenų aktyvumo bangų duomenis.

Carhart-Harris vizualizuoja evoliuciją, kuri pažįstama daugeliui psichonautų, kai po psichodelinės patirties nebenorima gerti daug alkoholio, suartėjama su mylimais žmonėmis, gerokai padidėja altruizmas. Tačiau jis perspėja, kad neatsakingos psichodelinės patirtys gali išskraidinti toli nuo realybės, gali apnikti klaidingos mintys ar savidestrukcinis elgesys, – jei kryžkelėje pasirenkamas neteisingas kelias. “Bendruomenė ir emocinė parama yra kritinis faktorius, kuris gali pastumėti sveikatos link, tolyn nuo streso ir pasimetimo.”

Žmonės seniai pažįstami su būdais kaip išnaudoti savo fiziologiją lavinimuisi ir straipsnis apibūdina psichodelinę kelionę kaip vieną iš daugelio asmeninio augimo būdų. Tačiau daugumai žmonių gali būti sunku išvengti sensorinės stimuliacijos ilgesnį laiką, ar panirti į meditaciją ir jogos kvėpavimo pratimus.

Klasikiniai psichodelikai, veikiantys kaip serotonino agonistai, pakankamai patikimai sukuria plačią gilios būties arba magiško mąstymo patirtį. Kadangi jau ilgą laiką nebuvo jokio rimtesnio dvasinės sveikatos gydymo proveržio, Carhart-Harris džiaugiasi pasaulyje didėjančiu psichodelinių tyrimų skaičiumi ir narkotikus reguliojančių įstatymų liberalizacija. “Aišku, kad mūsų laukia pokyčių jūra, ir viskas juda tinkama linkme.”, teigia mokslininkas. “Istoriškai mokslas nenuveikė pakankamai daug, kad psichinės sveikatos gydymas taptų efektyvesnis ir dabar atėjo lūžio akimirka.”

Susiję įrašai

Smegenų kritikalumas – atrasti save tarp chaoso ir tvarkos paslaptingoje gamtos muzikoje

10 neuroplastiškumo taisyklių

Numirti prieš mirštant

Kai matome tik pusę pasaulio

Ribinis asmenybės sutrikimas

You may also like