Gydant depresiją psilocibinas veikia keturis kartus geriau nei antidepresantai

Pirmasis kada nors atliktas atsitiktinės imties kontroliuojamas tyrimas su ilgalaike depresija sergančiais pacientais parodė depresijos simptomų pagerėjimą vos po dviejų sesijų su psilocibinu (haliucinogeniniais grybais). Johns Hopkins universiteto mokslininkai nustatė, kad 54% pacientų visiškai išgijo, nes 4 savaites po bandymo pabaigos nepatyrė jokių depresijos simptomų. Šis tyrimas prisidėjo prie didėjančio pluošto įrodymų, kad psilocibinas gali būti efektyvesnė nei antidepresantai depresijos gydymo alternatyva.

Naujas Johns Hopkins universitete atliktas tyrimas suteikia rimtų argumentų teigti, kad psilocibinas (veiklioji psichodelinių grybų medžiaga) turi didelį potencialą gydyti depresijos ir nerimo sutrikimus. Lapkričio 4-ąją publikuotame atsitiktinės imties kontroliuojamame tyrime, kuriame psilocibinas buvo dozuojamas klinikinėmis sąlygomis, buvo tiriama kaip psichoaktyvus junginys paveiks pacientus su diagnozuota ilgalaike depresija. Tyrime dalyavo 24 asmenys, kurių vidutinis amžius  – 39 metai. Tarp dalyvių buvo 16 moterų ir 8 vyrai.

Vidutinė pacientų ligos trukmė – 21,5 metai, nei vienas iš jų niekada nesirgo jokia psichozės forma, tokia kaip šizofrenija ar bipolinis sutrikimas. Su psichoze susijusios diagnozės ir psichodelikų vartojimas gali sukelti nepageidaujamų padarinių, pasak tyrimo bendraautoriaus Matthew Johnson. Nei vienas iš dalyvių tyrimo metu nevartojo antidepresantų, nes jie slopina psichodelikų poveikį.

Kiekvienas pacientas dalyvavo 2 dienų trukmės psilocibino sesijose, kurių metu pagalbininkai davė jiems psilocibino kapsulę – iš pradžių 20 miligramų – vidutinio dydžio, o tada 30 miligramų – didelę dozę. Sesijos metu dalyvių akys buvo uždengtos ir jie gulėdami ant sofos klausėsi instrumentinės muzikos.

Tarp psichodelinių sesijų buvo daroma 1,6 savaitės petrauka, o pacientai dalyvavo 8 valandų parengiamuosiuose susitikimuose kartu su pagalbininkais, su kuriais kelias valandas bendravo ir po kiekvienos sesijos.

Tyrėjai atskleidė, kad 67% iš 24 tyrimo dalyvių teigė pajutę daugiau nei 50% depresijos simptomų pagerėjimą po pirmosios psichodelinės sesijos. Po pakartotinės sesijos net 71% pacientas teigė pajutę tokį pagerėjimą.

Praėjus 4 savaitėms, 54% tyrimo dalyvių teigė, kad patyrė depresijos remisiją (visišką išgyjimą). Psilocibinas, kaip antidepresantas, tyrimo metu veikė 4 kartus efektyviau nei klasikiniai antidepresantai.

Ankstesni tyrimai rodo psichodelikų efektyvumą gydant su vėžio diagnoze susijusią depresiją

Nors šis tyrimas nėra pats pirmasis, kai psilocibinas duodamas klinikoje tam, kad palengvintų depresijos simptomus, tai pirmasis atsitiktinės imties kontroliuojamas tyrimas, kurio dalyviams buvo nustatyta ilgalaikė depresija, nesusijusi su mirtinos ligos diagnoze.

Prieš tai, Johns Hopkins mokslininkai atliko daug mažų tyrimų su onkologiniais pacientais, kurie dėl savo diagnozės patyrė nerimą ir depresiją. Po psilocibino sesijos dauguma onkologinių ligonių teigė, kad pajuto pagerėjimą iš karto po gydymo, kuris bėgant laikui išliko.

Naujausias tyrimas tik papildo įrodymus, kad psichodeliniai narkotikai gali būti efektyvus depresijos gydymo būdas tiems pacientams, kuriems tradiciniai antidepresantai nepadeda išbristi iš ligos.

Nors sunki depresija turi ne vieną formą ir jų gydymo efektyvumas gali skirtis, dauguma naujojo tyrimo dalyvių įvertino eksperimentinę terapiją kaip efektyvią.

Ar psilocibinas gali būti ateities vaistas nuo depresijos?

Šiandien selektyvieji serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI) yra populiariausas medikamentas nuo depresijos. Jie didina nuotaiką gerinančio hormono – serotonino kiekį smegenyse. Nors šie vaistai naudojami nuo 1950-ųjų, apstu įrodymų, kad jie padeda toli gražu ne visiems.

Be to, jie pradeda veikti ne iš karto: gali tekti laukti kelias savaites ar daugiau, o tai nėra mažai asmeniui, kurį kankina suicidinės mintys. 2015-ųjų metų JAV Nacionalinio Sveikatos instituto duomenimis, 40-60 % antidepresantus naudojančių pacientų pagerėjimą pajuto tik po 6-8 savaičių.

Pasak Johns Hopkins mokslininkų, medikamentas, veikiantis daug sparčiau, yra labai naudingas terapinis įrankis gydant depresiją.

Naujasis depresijos gydymo psilocibinu tyrimas turi ir trūkumų. Mokslininkai tyrė tik baltuosius su vidutinio sunkumo depresija. Taip pat, nebuvo vertinamas gydymo efektyvumas praėjus daugiau nei 4 savaitėms.

Dėl šios priežasties planuojama stebėti pacientus bent metus, su 3 patikrinimais, bandant nustatyti, kiek ilgai trunka depresijos simptomų sumažėjimas arba dingimas. Šie rezultatai bus publikuoti kaip atskiras tyrimas.

You may also like