Kratomas

Kratomas – Puošnioji vožtė

Kratomas (lietuviškai – puošnioji vožtė) yra atogrąžų augalas, augantis Pietryčių Azijos šalyse. Atrastas XIX a. pradžioje, jis išgarsėjo kinų kultūroje. Kratomas yra prieštaringai vertinamas ir Lietuvoje nelegalus maisto papildas, apie kurį nuolat kalbama dėl netinkamų priežasčių.

Pasakos apie LSD ir heroiną

Įprastais laikais nekiltų klausimų, ar į opioidus panašų poveikį turintis vaistas turėtų būti saugus, veiksmingas,  patvirtintas reguliuojančių institucijų prieš pradedant juo plačiai prekiauti. Tačiau šie laikai nėra įprasti, o vaistažolių papildas kratomas nėra įprastas vaistas.

Tiesą sakant, klausimas, ar uždrausti kratomą, yra puikus lakmuso popierėlis, parodantis, ar JAV prezidento J. Bideno administracija iš tikrųjų vadovausis žalos mažinimo filosofija formuodama kovos su narkotikais politiką, ar tik skleis madingą frazę, kad paslėptų nesibaigiantį karo su narkotikais kurstymą.

Apytikriai 10-16 milijonų amerikiečių šiuo metu vartoja kratomą kaip alternatyvą opioidams, dažniausiai skausmui gydyti arba kaip gatvės narkotikų pakaitalą. Šis augalas, oficialiai vadinamas Mitrogyna speciosa, šimtmečius naudojamas Pietryčių Azijos vaistažolių medicinoje, o pastaruoju metu ir kaip opijaus pakaitalas. Paprastai jis parduodama kaip kartaus skonio milteliai, iš kurių galima pasigaminti arbatą arba nuryti kapsules.

Kadangi kratomas niekada nesulaukė tiek tarptautinio dėmesio, kad būtų uždraustas Amerikoje ar visame pasaulyje, silpnas iš augalų pagamintų “sveikatos papildų” reguliavimas leidžia jį legaliai pardavinėti Jungtinėse Valstijose. Pastaraisiais metais kratomo pardavimai smarkiai išaugo, nes dėl opioidų krizės politikos skausmus jaučiantys ir priklausomybę turintys žmonės vis dažniau netenka galimybės gauti medicininių opioidų.

Kratomas atrodo daug saugesnis už visus nelegalius ir daugumą receptinių opioidų: atlikus maždaug 27 000 perdozavimų, įvykusių 2016-2017 m., tyrimą nustatyta, kad jis buvo mažiau nei 1 proc. mirčių priežastis. Atsižvelgdami į didelį reguliariai jį vartojančių žmonių skaičių ir mažą mirčių skaičių, mokslininkai apskaičiavo, kad tikimybė, jog Kratomas nužudys vartotoją, yra daugiau nei 1 000 kartų mažesnė nei įprasti receptiniai opioidai.

Be to, beveik visais mirčių nuo manomai kratomo perdozavimo atvejais, jis buvo vartojamas kartu su stipresniais narkotikais, nuo kurių mirštama dažniau, todėl iš tiesų neaišku, jis iš tikrųjų atliko pagrindinį vaidmenį, ar apskritai kokį nors vaidmenį. Pavyzdžiui, maždaug du trečdaliai iš 152 ištirtų mirčių buvo susijusios su nelegaliu fentaniliu ir jo analogais, kurie yra tūkstančius kartų stipresni. Tik septyniais atvejais kratomas buvo vienintelė nustatyta medžiaga – ir net šiuo atveju tyrėjai negali atmesti neaptiktų narkotikų galimybės.

Jau daugiau kaip 100 metų pagrindinė strategija, kurią pasaulis taiko narkotikų problemoms spręsti, yra draudimas. Išskyrus alkoholį, kofeiną ir tabaką, beveik visos medžiagos, kurios viešai siejamos su pramoginiu vartojimu, buvo arba visiškai uždraustos, arba griežtai apribotos medicininiu vartojimu. Draudimų politikoje – tokioje kaip karas su narkotikais – daroma prielaida, kad apribojus narkotikų pardavimą ir laikymą problema bus išspręsta.

Priešingai, kai įstatymų leidėjai vadovaujasi žalos mažinimo principu, jie turėtų įvertinti, uždraudus konkretų narkotiką, ar leidus toliau juo prekiauti bus padaryta daugiau žalos, atsižvelgiant į kitų narkotikų, kuriuos jis gali pakeisti, ir kitų veiksnių, pavyzdžiui, žalos, susijusios su suėmimu ir įkalinimu, kontekstą.

Pavyzdžiui, šalyje, kurioje niekas nepiktnaudžiauja stipresniais opioidais ir niekas dar nevartoja kratomo, jo įvedimas be kontrolės gali sukelti žalos. Tačiau šalyse, kuriose mirčių nuo perdozavimo skaičius yra didelis – daugiausia dėl gatvėse paplitusio fentanilio – pašalinus saugesnį pakaitalą beveik neabejotinai padidės mirtingumas.

Deja, kratomas gali būti uždraustas ir Jungtinėse valstijose: FDA (federalinė vaistų administracija) dabar prašo visuomenės komentarų apie tai, ar ir JAV turėtų pritarti tarptautiniam šio narkotiko draudimui, kurį svarsto Jungtinės Tautos per Pasaulio sveikatos organizaciją.

Pačios agentūros pozicija aiški: ji nepritaria be recepto parduodamam kratomui kaip sveikatos papildui ir nori, kad jo pardavimas būtų neteisėtas, nebent būtų įrodytas jo medicininis veiksmingumas. Tarptautinis draudimas automatiškai reikalautų, kad JAV uždraustų šį narkotiką šalies viduje laikydamasi įsipareigojimų tarptautinei teisei.

Jav vyriausybinės organizacijos jau bandė uždrausti kratomą. 2016 m. DEA paskelbė, kad planuoja įtraukti kratomą į Kontroliuojamų medžiagų įstatymo I sąrašą – kategoriją, skirtą narkotikams, kurie gali būti netinkamai vartojami ir neturi medicininės paskirties. Kartu su tokiais narkotikais, kaip kokainas, čia šiuo metu patenka MDMA (ekstazis) ir LSD; pati klasifikacija labai apsunkina tyrimus, kuriais siekiama nustatyti medicininį naudingumą, todėl susidaro tam tikras užburtas ratas.

Tačiau, matyt, pirmą kartą nuo 1914 m., kai Harisono aktu buvo teisiškai įtvirtintas narkotikų draudimas, vartotojai sėkmingai pasipriešino. JAV vyriausybei nesunkiai pavyko priversti žiniasklaidą ir Kongresą išsigąsti LSD ir MDMA, kai šie narkotikai išpopuliarėjo atitinkamai septintajame ir aštuntajame dešimtmetyje. Tačiau 2016 m. ir žurnalistai, ir išrinkti pareigūnai kur kas skeptiškiau vertino draudimų naudą – ir, tikriausiai neatsitiktinai (tuo metu kratomo pardavimai jau buvo tapę milijardine industrija). Pasiūlymas buvo atmestas.

Tačiau JAV federalinė vaistų administracija vis dar nori, kad jis nebūtų parduodamas. Kvietime visuomenei pateikti nuomonę apie tai, ar vaistas turėtų būti uždraustas visame pasaulyje, ji taip apibūdino vaistažolę: “Kratomu piktnaudžiaujama dėl jo gebėjimo sukelti į opioidus panašų poveikį… Kratomas yra vis labiau populiarėjantis narkotikas, kuriuo piktnaudžiaujama ir kuris yra lengvai prieinamas rekreacinių narkotikų rinkoje Jungtinėse Amerikos Valstijose. Įrodymai rodo, kad kratomu piktnaudžiaujama atskirai ir derinant su kitomis psichoaktyviosiomis medžiagomis… Jungtinėse Valstijose kratomu piktnaudžiaujama savigydai nuo lėtinio skausmo ir opioidų abstinencijos simptomų.”

Kratomo šalininkai ir pramonės atstovai mano, kad taip agentūra bando apeiti savo ankstesnes nesėkmes, kai jai nepavyko užsitikrinti tiesioginės paramos draudimui šalies viduje. Amerikos kratomo asociacijos (AKA) atstovas Macas Haddowas politikos naujienlaiškiui “Marijuana Moment” pateiktose pastabose teigė, kad agentūros ketinimas paremti pasaulinį draudimą yra piktnaudžiavimas savo įgaliojimais, ir pridūrė: “Jei kratomas bus uždraustas, bus daugiau mirčių nuo perdozavimo, o FDA būtent to ir siekia.”

Svajonių pasaulyje reguliavimo sistema turi būti jautri, leidžianti patvirtinti saugiausias medicinines ir rekreacines medžiagas – tokia, kurioje sprendimai būtų grindžiami santykine žala, o ne moraline panika, kuri labiau susijusi su iracionaliomis baimėmis ne realiu medžiagų poveikiu.

Jei iš tiesų norime įgyvendinti žalos mažinimo politiką, turime tai pakeisti. Uždraudus medžiagą, kuri daro mažesnę žalą nei kiti plačiai prieinami pakaitalai, padėtis tik pablogėja.

Parengta pagal The scientific American

You may also like