Ketamino klinika

Juntinėse Amerikos Valstijose atsirado šimtai senai patvirtino vaisto – ketamino terapijos klinikų. Joje gydomi depresijos ir nerimo sutrikimai. Įdomu tai, kad tai nėra vaisto naudojimas pagal jo kliniškai gerai ištirtą paskirtį.

  •  Ketaminas yra pirmas vakarėlių narkotikas, patvirtintas JAV terapiniam naudojimui.
  • Klinikiniai bandymai rodo, kad Ketaminas yra naudingas gydant depresiją
  • Nors ketamino terapija siūloma šimtuose specialių klinikų JAV, šioje pelnu kvepiančioje aukso karštinėje yra gerai neaptartų pavojų.

2019 m. Kovo mėn. JAV Federalinė maisto ir vaistų agentūra patvirtino ketaminą primenantį junginį, pavadintą „Spravato“ (esketaminas), klinikiniam gydymui atsparios depresijos gydymui. Greta raceminio ketamino, kuris paprastai naudojamas ketamino infuzijos terapijoje, ketaminas yra pirmasis haliucinogenas, patvirtintas naudoti terapijoje Jungtinėse Valstijose.

Techniškai, ketaminas nėra psichodelikas, bet greičiau haliucinogenas ir disociatyvas (nors ir šis junginys pasižymi psichodeliniu poveikiu, klasikiniai psichodelikai jungiasi prie kitų receptorių). Psichodelinės terapijos specialistai pripažįsta, kad ketaminas gali būti vartai į klasikinius psichodelikus (pvz. psilocibiną arba LSD), kurie gali būti naudojami terapijoje.

Norint suprasti ketamino klinikų paplitimą visoje Šiaurės Amerikoje, reikėtų aptarti šios savitos medžiagos kilmę – per du dešimtmečius iš mūšio lauko ji atkeliavo iki veterinarijos klinikų, o tada į naktinius klubus.

Ketamino istorija

1962-aisiais chemijos profesorius Calvin’as Stevens’as susintetino ketaminą, ieškodamas būdų pertvarkyti alfa-hidroksiminą. Pirmasis bandymas su žmonėmis buvo atliktas 1964-aisiais duodant ketamino kaliniams. Ketaminas greitai pakeitė PCP (fenticiklidiną), kaip pirmasis anestetiko pasirinkimas ligoninėse. Iš pradžių jis buvo naudojamas Vietnamo kare, nuskausminti sužeistiems kareiviams po oficialiaus JAV vaistų agentūros patvirtinimo. Dėl naudingumo mūšio lauke, Pasaulio sveikatos organizacija įtraukė jį į svarbiausių preparatų sąrašą.

Ketaminas tapo plačiai vartojamu raminančiu ir anestezuojančiu vaistu;  skubiose operacijose karo zonose; bronchus plečiančiu vaistu sunkiems astmatikams; buvo pritaikytas tam tikrų rūšių priepuoliams gydyti; pooperaciniam skausmui malšinti. Dabar ketamino infuzijos būdu ir iš ketamino pagaminti nosies purškalai pradėti naudoti depresijai gydyti. Ketaminas taip pat gali būti veiksmingas gydant lėtinį skausmą ir savižudiškas mintis, tačiau šiam pritaikymui reikia atlikti daugiau mokslinių tyrimų.

Dažniausiai ketaminas naudojamas kaip anestetikas žmonėms ir gyvūnams. Nors jis leidžia lengviau kvepuoti nei kiti panašūs vaistai, ketaminas taip pat sukelia haliucinacijas (todėl jis žymimas kaip disociacinis anestetikas). Galimų šalutinių ketamino vartojimo poveikių sąrašas yra ilgas, įskaitant pykinimą, sudvigubėjusį matymą, kvėpavimo sutrikimus, atminties sutrikimus, kepenų fermentų pakitimus, šlapimo takų sutrikimus ir gali padidinti depresiją, ketaminas vis dažniau vartojamas kaip antidepresantų pakaitalas.

2000 ir 2006 m. buvo atlikti nedidelės apimties ketamino vartojimo depresijai gydyti tyrimai. Tolesni tyrimai patvirtino, kad viena ketamino dozė gali palengvinti depresijos simptomus kelioms savaitėms. 2016 m. JAV federalinė maisto ir vaistų agentūra paspartino ketamino tyrimus depresijai gydyti.

Ketamino terapija

Dar nėra sutariama, kaip ketaminas gydo depresiją. Antidepresantai veikia organizmo serotonino ir noradrenalino sistemas. Atrodo, kad ketaminas sąveikauja su aminorūgščių dariniu NMDA. Kaip aiškinama žurnale „Nature“ 2017 m.paskelbtame  tyrime: “Ketaminas yra atsakingas už N-metil-D-aspartato (NMDA) receptorių blokavimą, kuris nedelsiant palengvina depresijos simptomus, o kitas vaisto metabolitas padeda poveikiui trukti kelias valandas. Šis blokavimas taip pat sukelia haliucinogeninį ketamino poveikį.

Atrodo, kad nedidelės į veną leidžiamos esketamino  (ketamino veidrodinio atspindžio) dozės padeda depresija sergantiems pacientams išbristi iš depresijos. Taip pat veikia ir Spravato – nosies purškalas, kuris gali būti skiriamas tik prižiūrint gydytojui kabinete ar klinikoje.

Pacientai, kurie nesėkmingai išbandė du skirtingus antidepresantus (gydymui atsparios depresijos apibrėžimas), gali legaliai gauti ketamino infuzijas arba „Spravato“ visos šalies klinikose. Kadangi terapija paprastai nėra finansuojama sveikato draudimo, gydymas svyruoja nuo 300 JAV dolerių iki 2 000 JAV dolerių už sesiją arba daugiau.

Ketamino infuzijos terapija skiriasi priklausomai nuo klinikos. Kai kurios organizacijos reikalauja, kad su ketamino injekcijomis būtų taikoma ir psichoterapija.

Gausu pranešimų apie pacientus, kurie atsisakė antidepresantų ir psichoterapijos, kad galėtų naudoti esketaminą kaip pagrindinį gydymo būdą. Kadangi ketaminą teisėtai gali skirti psichikos sveikatos mokymo neturintys medicinos specialistai, pavyzdžiui, slaugytojai, anesteziologai ir gydytojai, pacientams paliekama galimybė patiems varkytis su vaisto poveikiu nesilaikant rekomendacijų.

Iki šiol duomenys apie šios terapijos veiksmingumą buvo nevienareikšmiai. Kaip rašo “STAT News” redaktorė Megan Thielking, tikėtina, kad žmonės, turintys nedidelių depresijos problemų, yra geresni kandidatai į gydymą ketaminu nei tie, kurie serga gydymui atsparia depresija, t. y. tie, kuriems šis vaistas yra skirtas.

Ar Esketaminas buvo patvirtintas per greitai?

Nors gydymas ketaminu tikrai teikia vilčių, JAV vaistų administracijos patvirtinti tyrimai kelia nemažai abejonių. Neseniai žurnale “The British Journal of Psychiatry” (Britų psichiatrijos žurnalas) paskelbtoje analizėje daroma išvada, kad pernelyg skubama. Autorius Markas Horowitzas rašo: “Janssen” atliko tris trumpalaikius tyrimus ir tik viename iš jų buvo nustatytas statistiškai reikšmingas skirtumas tarp esketamino ir placebo. Šie tyrimai buvo net trumpesni nei 6-8 savaičių trukmė, kurios paprastai reikalauja JAV federalinė maisto ir vaistų administracija, norint gauti vaistų licenciją.”

Tyrimai paprastai trunka 3 mėnėsius; patvirtinti ketamino bandymai vyko 4 savaites ir parodė vos didesnį efektyvumą už placebą. Susirūpinimą kelia ir tai, kad agentūra leido Janssen kompanijai atiduoti vaisto nutraukimo tyrimą su mokslinėmis klaidomis — šalutinis poveikis buvo tarktuojamas kaip atkrytis, o ne abstinencijos simptomai. Dar didesnis pavojaus signalas bvuo tai, kad šeši asmenys Esketamino tyrimo grupėje mirė tyrimo metu, iš kurių trys atėmė sau gyvybę, nors tarp ju du niekada nerodė jokių suicidinių polinkių.

Kai Janssenas pareiškė, kad problema buvo ne esketaminas, o pacientų būklė, vaistų agentūra sutiko su argumentais, nors nebuvo nepateikta jokių įtikinamų įrodymų. Tai nereiškia, kad ketamino terapija nėra potencialiai terapinė, nors tai rodo, kad FDA patvirtino ją skubotai. Psichiatrė Lori Calabrese, savo klinikoje siūlanti ketamino infuziją nuo depresijos ir nerimo teigia: „Ketamino gydymo tempas realiose praktikose pralenkė tai, ką tyrėjai sugeba padaryti ir paskelbti“. Laikas parodys, ar ši terapija yra labiau naudinga nei pavojinga gydant dvasinius sutrikimus.

Susiję įrašai

Esketaminas – kaip uždirbti iš depresijos

Ketaminas – arklių raminamieji, slopinantys polinkį į savižudybę

Ketaminas ir klasikiniai psichodelikai

You may also like