LSD

LSD gali būti tinkamas ir saugus tam tikrų psichiatrinių ligų gydymo būdas

McGill universiteto mokslininkai pirmą kartą atrado vieną iš galimų mechanizmų, lemiančių lizergo rūgšties dietilamido (LSD) gebėjimą sustiprinti socialinius ryšius. Tyrimo rezultatai, kurie gali padėti atskleisti potencialias terapines galimybes gydant tam tikras psichikos ligas, įskaitant nerimą ir alkoholio vartojimo sutrikimus, paskelbti žurnale PNAS.

Psichodeliniai narkotikai, įskaitant LSD, buvo populiarūs XX a. aštuntajame dešimtmetyje, o pastarąjį dešimtmetį vis labiau populiarėja – daugėja jaunų profesionalų kurie reguliariai vartoja nedideles nehaliucinogenines LSD mikrodozes, kad padidintų savo produktyvumą, kūrybiškumą ir empatiją. Tačiau LSD poveikio smegenims mechanizmas dar nėra ištirtas iki galo.

Tyrimai su pelėmis pateikia užuominų

Atlikdami savo tyrimą, mokslininkai septynias dienas pelėms leido nedidelę LSD dozę ir tai pastebimai padidino pelių bendruomeniškumą.

 

Šis padidėjęs bendruomeniškumas atsiranda dėl to, kad LSD aktyvuoja serotonino 5-HT2A receptorius ir AMPA receptorius (glutamato – pagrindinio smegenis sužadinančio neuromediatoriaus receptorius, ) prefrontalinėje žievėje, taip pat aktyvuoja ląstelės baltymą mTORC 1. Šie trys veiksniai kartu skatina pelių socialinę sąveiką, kuri atitinka žmonių empatiją ir socialumą”

Dr. Danilo De Gregorio

Tyrėjai pažymi, kad pagrindinis jų tyrimo rezultatas – galimybė aprašyti pagrindinį elgsenos poveikio mechanizmą bent jau graužikams, dėl kurio LSD sustiprina empatijos jausmą, įskaitant didesnį ryšį su pasauliu ir buvimo didelės bendruomenės dalimi jausmą.

“Tai, kad LSD jungiasi su 5-HT2A receptoriumi, buvo žinoma jau anksčiau. Šio tyrimo naujovė yra ta, kad nustatyta, jog LSD prosocialus poveikis aktyvuoja 5-HT2 receptorius, kurie savo ruožtu aktyvuoja AMPA receptorių sužadinančias sinapses, taip pat baltymų kompleksą mTORC1, kuris, kaip įrodyta, sutrinka sergant ligomis, turinčiomis socialinių sutrikimų, pavyzdžiui, autizmo spektro”, – patikslino Makgilio universiteto Biochemijos katedros profesorius, pasaulyje pripažintas ligų molekulinės biologijos ekspertas ir vienas iš pagrindinių tyrimo autorių Nahumas Sonenbergas (Nahum Sonenberg).

Taikydami pažangiausią optogenetikos metodą, kai į tam tikrų tipų smegenų ląsteles įterpiami šviesai jautrių baltymų genai, kad būtų galima tiksliai stebėti ir kontroliuoti jų veiklą naudojant šviesos signalus, tyrėjai pastebėjo, kad, išjungus neuronų sužadinimo perdavimą prefrontalinėje žievėje, LSD prosocialus poveikis išnyksta, o tai rodo, kad šis smegenų regionas yra svarbus LSD poveikio elgsenai moduliavimui.

Tolesni žingsniai siekiant pritaikyti gautus rezultatus žmonėms

Nustatę, kad LSD didina pelių socialinę sąveiką, mokslininkai tikisi tęsti savo darbą ir išbandyti galimybę LSD gydyti mutavusias peles, pasižyminčias elgesio sutrikimais, panašiais į tuos, kurie pastebimi žmonių patologijose, įskaitant autizmo spektro sutrikimus ir socialinio nerimo sutrikimus. Tikimasi galiausiai ištirti, ar LSD arba kokių nors naujų darinių mikrodozės gali turėti panašų poveikį žmonėms ir ar tai taip pat galėtų būti perspektyvus ir saugus gydymo būdas.

“Socialinė sąveika yra esminė žmogaus elgesio ypatybė”, – pažymi viena iš pagrindinių autorių Dr. Gabriella Gobbi, McGill psichiatrijos katedros profesorė ir McGill universiteto Sveikatos centro psichiatrė. “Šie haliucinogeniniai junginiai, kurie mažomis dozėmis gali padidinti socialumą, gali padėti geriau suprasti socialinio elgesio farmakologiją ir neurobiologiją, bei galiausiai sukurti bei atrasti naujus – saugesnius vaistus nuo psichikos sutrikimų.”

Susiję įrašai

LSD perdozavimas

Apsinešęs kaip kūdikis

LSD gidas

 

You may also like