Lietuvoje yra psichologų, galinčių padėti integruoti psichodelines patirtis

Auganti psichodelinės terapijos paklausa kuria pogrindyje dirbančių slaugytojų ir galinčių padėti integruoti patirtis psichoterapeutų  poreikį

Dažnas išgirdęs apie psichodelikus, pagalvoja apie Ajauaskos (Ayahuasca) nuoviro ritualinį gėrimą džiunglėse, egzotiškai atrodančio šamano ir nepažįstamųjų draugijoje. Nors ši patirtis gali būti labai gera, o šamaniški ritualai sužadina mūsų gilesnius, pirmykščius smegenų sluoksnius ir suteikia psichodelinei terapijai sakralumo, tolimos kelionės ne visiems pasiekiamos, o ir išsirinkti patikimą vedlį tarp būrio šarlatanų nėra lengva.

Dažnai psichodelinė medicina painiojama su alternatyvia medicina, ją priskiriant Naujojo Amžiaus judėjimams ar ezoterikai, nors augantis klinikinių tyrimų skaičius ir biotechnologijų startuolių investicijos reiškia, kad tai yra eksperimentinė medicina, paremta ankstyvais, tačiau apie revoliuciją psichinės sveikatos srityje signalizuojančiais tyrimų duomenimis. Klasikiniai psichodelikai yra saugūs, o už tokį teiginį 2009 metais iš patariamosios piktnaudžiavimo narkotikais tarybos Jungtinėje Karalystėje vidaus reikalų sekretorius atleido žymų priklausomybių ligų specialistą, profesorių David Nutt. Kadangi politikai labai mėgsta visuomenės nuomonės karaoke vakarėlius, mokslinių tyrimų duomenys juos domina tik tol, kol tinka pasirinktai melodijai.

O jie teigia, kad klasikiniai psichodelikai yra ne tik priklausomybės nekeliančios, ypač saugios psichoaktyvios medžiagos, tačiau jie pasižymi ir didžiuliu medicininiu potencialu. Neseniai žurnalas NewsWeek magiškuosius grybus išspausdino ant viršelio kartu su teiginiu, kad tai yra didžiausias proveržis depresijos gydyme nuo Prozako pristatymo laikų (1986).

Ar Lietuvoje galima pasinaudoti psichodelinės terapijos paslaugomis? Rodos atsakymas akivaizdus: tokia terapija, nepaisant potencialiai didžiulio jos efektyvumo yra nelegali, dėl neteisingos tokių junginių kaip LSD, DMT, psilocibinas ir MDMA klasifikacijos Jungtinių Tautų psichoaktyvių medžiagų sąrašuose. Tačiau, šiek tiek susipažinus su klinikiniais psichodelinės terapijos protokolais ir praktikomis galima suprasti, kad nelegali terapijos dalis trunka tik 4-8 valandas (naudojant psilocibiną), o šie fiziologiškai saugūs, sunkiai padirbami grybai (turint nors elementarių žinių, juos atskirti nuo chemikalais purkštų “šungrybių” yra labai lengva), lengvai gaunami arba užauginami ir Lietuvoje.

Gydant depresiją psichodelinės terapijos būdu, daugiausiai laiko ir pastangų atima ne pati psichodelinė sesija, tačiau pasiruošimas jai ir patirties integracija. Nors psichodelinė patirtis gali būti sunki, tinkamai suorganizuota ji gali gerokai sutrumpinti psichoterapijos trukmę. Su psichodelikais užsienyje dirbantys psichologai, neretai tai vadina psichoterapija ant steroidų. Skirtingai nei antidepresantai, klasikiniai psichodelikai suveikia iš karto, ir kenčiantys nuo depresijos jau po vienos sesijos gali pasijusti geriau.

Lietuvoje yra žmonių, galinčių kvalifikuotai prižiūrėti psichodelinę kelionę patiriančius asmenis, yra su psichodelikais susipažinusių psichoterapeutų, juos tyrinėjančių psichiatrų ir farmakologų. Dėl psichodelinių junginių teisinio statuso ir piktybiškai suformuotos klaidingos visuomenės nuomonės, visi naująja medicina besidomintys specialistai yra išsislapstę kaip katinai.

Yra gera naujiena.

Kiekvienas informuotas dvasinės sveikatos specialistas ar medikas, paprašytas pagalbos gali ir turi padėti psichodeline terapija susidomėjusiems žmonėms, nerizikuodamas nei savo reputacija nei teisine atsakomybe, todėl ir Lietuvoje iš atskirų fragmentų galima sudėlioti efektyvią psichodelinės terapijos programą: pasiruošimas > psichodelinė sesija > integracija, kurios mažiausią ir rizikingiausią dalį sudaro vidurinis punktas. Pacientui naudojant psichodelinius junginius psichoterapeutui, psichiatrui ar neurologui nebūtina būti šalia, užtenka patyrusio psichodelinio slaugytojo, kuris neduodamas ar neparduodamas draudžiamų psichoaktyvių medžiagų, nebūdamas šalia kai pacientas jas suvartoja, taip pat nepažeidžia Lietuvos įstatymų.

Pacientas, atlikęs tyrimą apie teisines rizikas ir pavojus, užmezgęs ryšių tam tikrose bendruomenėse gali valdydamas teisinę riziką įsigyti psilocibino grybų ir  Lietuvoje.

Su psichodeline medicina dirbančių mokslininkų komanda publikavo gidą sveikatos specialistams, skirtą padėti išvengti teisinių ir etinių rizikų – Žalos mažinimo ir integracijos terapija.

Dėl suprantamų priežasčių, Psichonautai.lt komanda negali skelbti psichodeline terapija besidominčių specialistų kontaktų viešai, tačiau į reikiamus specialistus mes galime nukreipti privačios konsultacijos apie psichodelinę terapiją metu.

 

 

 

 

 

 

 

You may also like