Narkotikų dekriminalizavimas. Portugalijos pamokos

Dekriminalizuojant narkotikus tenka daryti kompromisus, tačiau priklausomybės kaip ligos, o ne nusikaltimo traktavimas yra labai naudingas visuomenei.

Daugelis žmonių pateikia Portugalijos pavyzdį kaip būdą efektyviai tvarkytis su narkotikais, tačiau šalies narkotikų politikos modelis dažnai tinkamai neįvertinamas. Nors šioje Pietų Europos valstybėje nuo 2001-ųjų metų nedidelio bet kokių narkotikų kiekio turėjimas yra dekriminalizuotas – t. y. už jį negręsia baudžiamoji atsakomybė, tai nereiškia, kad narkotikai šioje šalyje yra legalūs. Be to, už narkotikų kontrabandą ar didelio kekio jų turėjimą vistiek gręsia bausmė.

Portugalijos įstatymai draudžia įkalinti už narkotikų turėjimą, tačiau ten yra regioninių komitetų institucijos, sudarytos iš socialinių darbuotojų, medicinos profesionalų ir narkotikų ekspertų, kurios gali priverstinai išsiųsti gydytis, paskirti baudą ar viešuosius darbus.

Portugalijos narkotikų politikos nauda kyla ne iš pačio dekriminalizavimo, tačiau dėl padidinto priklausomybių gydymo paslaugų pasiekiamumo. Toks požiūris į narkotikų politiką gali būti labai naudingas ir Lietuvoje.

Po dekriminalizacijos, Portugalijoje smarkiai išaugo nuo priklausomybės ligų besigydančiųjų skaičius. 2008-aisiais net trys ketvirtadaliai nuo opioidų priklausomų narkomanų gydėsi nuo priklausomybės. Lietuvoje skaičiuojant proporcingai gyventojų skaičiui, nuo perdozavimo miršta trigubai daugiau asmenų nei Portugalijoje.

Portugalija daug investavo į narkotikų žąlos mažinimą ir priklausomybės gydymo paslaugas. Jungtinėse Valstijose atliktas tyrimas rodo, kad kiekvienas gydymui išleistas doleris sutaupo daugiau nei dolerį mažėjant nusikaltimų skaičiui.

Po Portugalijos politikos pasikeitimo sumažėjo mirčių dėl opioidų perdozavimo, taip pat krito ŽIV ir hepatito C, susijusių su užsikretimais adatomis sergančiųjų skaičius. Prie to prisidėjo ir valstybinių švarių adatų suteikimo programų augimas. Tyrimai rodo, kad švarių adatų suteikimas besileidžiantiems intraveninius narkotikus vėliau leidžia sutaupyti didesnes ligonių gydymo lėšas.

Įvykus narkotikų politikos paskeitimui, ne viskas pagerėjo iš karto.  Vienas tyrimas parodė, kad padidėjo eksperimentuojančių su narkotikais asmenų skaičius. Tačiau tai buvo tarpinis poveikis – eksperimentai nesukėlė reguliaraus narkotikų vartojimo bumo.

Penkerius metus po narkotikų reformos buvo išaugęs žmogžudysčių skaičius, tačiau po to jis sumažėjo. “Bet koks pasikeitimas nelegalių narkotikų prekybos rinkoje gali sukelti smurto protrūkį”, teigia elgesio ir psichiatrijos mokslų profesorius Stanforde Keith Humphreys. Narkotikų kontrabandininkai galėjo klaidingai suprasti pasikeitusius Portugalijos įstatymus ir bandė išplėsti savo verslą,  o tai padidino gaujų tarpusavio susidūrimų atvejų skaičių.

Susiję įrašai

Karas prieš narkotikus

Džiazo ir kanapių demonizavimas

Toksikologo Roberto Badaro užuominos 

Ar žinome pakankamai, kad juos legalizuotumėm?

Gerbiami seimo nariai, mes jus stebime.

You may also like