Muskatas vakarėliams netinka

Muskato istorija

Šis prieskonis yra paslaptingas ir įdomus. Barstydami jį ant ryžių, maišydami į latę ar kepdami prieskoningus sausainius nesusimąstome apie jo psichoaktyvias savybes ar krauju aplaistytą istoriją. Bandydami monopolizuoti prekybą muskatu, olandų prekeiviai terorizavo ir žudė Banda salų žmones Indonezijoje.

1600-aisiais muskatas buvo labai madingas turtingųjų tarpe. Jis buvo egzotiškas ir pakankamai stiprus, kad sukeltų haliucinacijas. Tradiciškai pasaulio gyventojai prisimena muskatą šaltuoju metu laiku (taip pat gvazdikėlius ir cinamoną). Šie prieskoniai, kaip manė užjūrio kolonijų naujakuriai, sušildo, leidžia išvengti peršalimo ir padeda skrandžiui.

Prieš keturis šimtus metų britai ir olandai stumdėsi alkūnėmis dėl pasaulio kontrolės. Jie varžėsi dėl teritorijų ir prekybos prieskoniais. 1667 metais, po ilgamečių karų, imperialistai susėdo ir suraitė sutartį. Abi pusės kažko norėjo: britams buvo svarbu išlaikyti Manhataną (Niujorkas), o olandai norėjo paskutinės britų kontroliuojamos salos Indonezijoje, kurioje buvo auginami muskatmedžiai. Taigi jie išmainė dabartinį Niujorko centrą (anuomet jis nebuvo toks svarbus) į muskatą ir cukrų.

 

Narkotikas parduotuvės lentynoje

Ar vaistas, ar maistas ar nuodas – priklauso tik nuo dozės. Jei per trumpą laiką pabandysite išgerti 6 l vandens, pasekmės gali būti liūdnos. Yra junginių, kurie viršijus dozę, gali sukelti stiprų apsinuodijimą, tačiau naudojant saikingai atneša daug naudos. Didesnis jo muskato kiekis (1-5 riešutai) sukelia haliucinacijas ir labai nemalonius apsinuodijimo simptomus, taip pat gali pažeisti inkstus ir kepenis. Muskato riešuto sudėtyje randamas psichoaktyvus, fenilpropenų klasei prisikiriamas junginys – miristicinas. Kadangi jis yra lipofilinis (sugeriantis riebalus), didžiausia jo koncentracija yra muskato eteriniame aliejuje.

Muskato toksiškumas

Gamtoje miristicinas apsaugo augalus nuo vabzdžių. Žmogaus organizme jis gali būti metabolizuojamas į amfetaminą primenantį junginį, veikiantį dopamino sistemos neuronus, kurie susiję su smegenų savęs apdovanojimo sistema ir euforija. Taip pat, kaip ir meskalinas, jis didina neurotransmiterio noradrenalino koncentraciją. Miristicinui veikiant su kitais muskate esančiais junginiais (pvz. elemicinu), keičiančiais dopamino signalų siuntimą neuronuose, gali ištikti haliucinacijos. Muskatas yra pigus ir legalus narkotikus, tačiau jo poveikis dažnai yra nemalonus: perdozavimas sukelia nerimą, baimę ir bjaurius fiziologinius simptomus: džiovina burną, sukelia pykinimą, motorikos sutrikimus. Didelė dozė gali rimtai pakenkti vidaus organams, be to, dėl savo psichoaktyvumo, muskato rekomenduojama vengti geriant įvairius centrinę nervų sistemą veikiančius vaistus. Saikingai naudojamas muskatas pasižymi priešuždegiminėmis, antitrombinėmis, antireumatinėmis savybėmis, jis mažina vidurių pūtimą.

Narkotikas arba antidepresantas

Spekuliacijos apie muskato riešuto psichofarmakologiją turi būti atsargios, nes pasak MDMA (ir daugėlio kitų narkotikų) išradėjo, chemiko Aleksandro Šulgino, “nesugebėjimas indentifikuoti kažkurio vieno iš muskate esančių junginių, kaip toksiškumo priežasties, diskusiją apie jo veikimo būdą verčia visiškai teorine.” Mokslininkas E. B. Truitt jaunesnysis atkreipė dėmesį į miristicino cheminės formulės struktūrinį panašumą simpatomemetiniams aminams, tokiems kaip noradrenalinas, adrenalinas ir dopaminas. Jie veikia kaip neurotransmiteriai ir hormonai.

Šis panašumas, kartu su stimuliuojančiu muskato veikimu leidžia manyti, kad mistiricinas ir muskatas gali veikti kaip MAO inhibitoriai. Vėlesni bandymai su pėlėmis iš tiesų patvirtino, kad riešutas yra švelnus MAO inhibitorius. Šios medžiagos blokuoja dopamino, serotonino ir noradrenalino (nuotaiką reguliuojančius, cheminius signalus perduodančių junginių smegenyse) skaidančio fermento – monoamino oksidazės (MAO) išsiskyrimą. MAO inhibitoriai yra antidepresantų rūšis.

 

Šulginas, kuris bandė išsiaiškinti muskato haliucinogeninio veikimo mechanizmą, manė, kad miristicinas ir elimicinas organizme gali būti metabolizuojami į trimetoksiamfetaminą (TMA). Kai kuriuose šaltiniuose nurodyta, kad miristicinas žmogaus kūne verčiamas į MMDA (ekstaziui artimas narkotikas). Elemicinas gali būti metabolizuojamas į SCD1 (junginys, reguliuojantis kepenų riebumą) inhibitorių, todėl didelės muskato dozės toksiškumas susijęs su žala kepenims.

2012 m. atlikto mokslinio bandymo metu, 3 dienas pėlėms buvo duodama muskato riešuto ekstrakto, kuris sumažino depresijos simptomus tiek, kad riešuto efektyvumas buvo lyginamas su Imipraminu (Tofranilis) arba Fluoksetinu (Prozakas).

Nauda ir žala

Prieskonis, kuris mažina uždegimus ir didina serotonino kiekį smegenyse gali būti naudingas. Tačiau didesnės dozės kenkia kepenims, sukelia pykinimą ir kitus nepageidaujamus fizinius reiškinius. Jei muskatas būtų įtrauktas į David Nutt narkotikų žalos skalę, greičiausiai rizikos vertinime atsidurtų aukščiau už marihuaną ar psichedelinius grybus. Dėl ilgo metabolizmo, paaugliai gali sunkiai apsinuodyti: “praėjo 3 valandos, vis dar neveikia, reikia suvalgyti daugiau”. Muskatas vakarėliams netinka.

 

You may also like