Draudžiami papildai

Mucuna pruriens – niežulinė aksompumpė

Lietuvos draudžiamų papildų sąrašą sudarinėjo voratinkliais apaugusi, tik rusiškai ir truputį lietuviškai skaitanti tetulė Juršėno akiniais, iki mėlio suspaustomis lūpomis ir pigiu tušinuku.

Ieškant psichinei sveikatai naudingų augalų, Lietuvos draudžiamų papildų sąrašas gali būti tikras lobynas, ir dažnu atveju, papildus galima legaliai atsisiųsti iš kurios nors ES valstybės. Tai nereiškia, kad savigyda yra puiki idėja.
Mucuna pruriens (niežulinė aksompumpė), dar vadinama aksomine pupele, yra atogrąžų ankštinis augalas, naudojamas kaip vaistas Indijoje. Augalo paklausa visame pasaulyje smarkiai padidėjo, kai jame atrado daug L-DOPA (dopamino pirmtako). Su dopamino sistemos problemomis smegenyse susijusios daug ligų – pavyzdžiui Parkinsonas arba dėmesio sutrikimai.

Pats dopaminas neprasiskverbia pro smegenų ugniasienę kraujo – smegenų barjerą, todėl L-DOPA, sugebantis tai padaryti, yra efektyvus vaistas Parkinsono simptomams slopinti, taip pat gali būti naudingas dėmesio sutrikimams, lytinei disfunkcijai gydyti. Papildo turėtų vengti patiriantys psichozės simptomus.

Neurologai Ganoje ir Zambijoje ėmėsi humanitarinės iniciatyvos naudoti aksomines pupeles vietoje vaisto, kainuojančio pusantro dolerio per dieną (skurdžiai Afrikos šaliai tai didžiuliai pinigai), nes Mucuna pruriens savaime auga tuose kraštuose. Bendradarbiaudami su vietos valdžios institucijomis, jie pradėjo sistemingai ruošti Mucuna sėklas (surinko 12 skirtingų rūšių), pirmiausia jas virdami, kad būtų pašalintos nereikalingos medžiagos. Parkinsonu sergančių pacientų būklė pagerėjo, nors ir buvo šalutinių poveikių, tokių kaip pykinimas.

Mucuna pruriens sukelia šalutinį L-DOPA’i būdingą poveikį: vieno tyrimo su žmonėmis metu nustatyta, kad pupelės daliai tyrimo dalyvių sukėlė pykinimą, nors kitų nepageidaujamų reiškinių dažnis buvo neaiškus. Mozambike pupos moteriai sukėlė ūmią toksinę psichozę. Manoma, kad taip nutiko dėl to, kad moteris valgė žalias, neparuoštas pupeles; psichozė galėjo kilti ir dėl baltymų trūkumo, kuris surezonavo su levodopa, bufoteninu ir kitais Mucuna pruriens sudėtyje esančiais komponentais.

Pupelėse labai nedideliais kiekiais randamas bufoteninas (serotonino analogas), tiriamas kaip naujas priešuždegiminis ir analgezinis preparatas, yra įrašytas į draudžiamų psichoaktyvių medžiagų sąrašus. Jose taip pat galima rasti labai mažą kiekį DMT ir 5-MEO DMT (pirmasis randamas ir dešimtyse Lietuvoje legalių augalų).
Aksominės pupelės gerina vyrų vaisingumą, veikdamos lytinių hormonų sistemą. Tropikuose Mucuna pruriens naudojamas kaip priešnuodis gyvačių įkandimams dėl imuninio mechanizmo, kai pupelėse esantys glikoproteinai skatina antikūnus jungtis prie nuodų baltymų. Dėl Mucuna pruriens antidiabetinio poveikio reikia atlikti daugiau tyrimų, tačiau dabartiniai duomenys rodo, kad jis susijęs su junginiu, vadinamu D-chiro-inositoliu.

2004 m. buvo atliktas tyrimas, kuriame pupelių veiksmingumas buvo lyginamas su standartiniu vaistu, vartojamu sergant Parkinsonu – karbidopa / levodopa. Aštuoniems pacientams aklai (nei pacientas, nei gydytojas nežinojo, kas buvo naudojama) buvo suleista viena pupelių preparato arba įprasto vaisto dozė, o po to, praėjus keturioms valandoms po vartojimo, buvo atliktas poveikio tyrimas. Pupelės veikė greičiau ir ilgiau. 2017 m. atliktame tyrime, kuriame su Mucuna buvo lyginami įvairūs preparatai, nustatyta, kad pupelės veikė greičiau, ilgiau ir sukėlė mažiau diskinezijų.

Tačiau kai aksominės pupelės buvo skiriamos ilgesnį laiką, o ne vienkartinėmis dozėmis, rezultatai nebuvo tokie teigiami. Septyni iš keturiolikos pacientų nutraukė Mucuna pruriens vartojimą: keturi dėl šalutinio poveikio virškinimo traktui ir trys dėl motorinių simptomų pablogėjimo. 2022 metais atliktas aksominių pupelių papildų Jungtinių valstijų rinkoje tyrimas parodė, kad L-DOPA koncentracija tirtuose papilduose gal skirtis labai stipriai, todėl jų naudojimas gydant Parkinsono simptomus gali būti problematiškas.

2011 m. žurnale “Neuropsychiatric Disease and Treatment” paskelbtame tyrime nustatyta, kad dopamino ir serotonino aminorūgščių pirmtakai 5-HTP ir Mucuna pruriens kartu su vitaminu C ir B6 žymiai pagerino vaikų dėmesio sutrikimo simptomus. Iš 85 tyrime dalyvavusių pacientų 77 proc. pacientų pasiekė reikšmingą pagerėjimą, taikant tik aminorūgščių protokolą. Panašu, kad augalas kelia mažesnę šalutinio poveikio riziką nei tradiciniai ADHD gydymui skiriami sintetiniai stimuliantai.

2007-aisiais publikuotame tyrime teigiama, kad gydymas M. pruriens žymiai sumažino psichologinį stresą bei pagerino spermatozoidų skaičių ir judrumą pas vaisingumo problemų turinčius vyrus. M. pruriens ne tik suaktyvino nevaisingų vyrų antioksidacinę gynybos sistemą, bet ir padėjo valdyti stresą bei gerino spermos kokybę.
2022 m. publikuotame moksliniame straipsnyje buvo padaryta išvada, kad aksominės pupelės ekstraktai gali būti naudojami kaip priešuždegiminis vaistas.

Dozės, mažesnės nei 100 mg per dieną, jau gali turėti dopamininį poveikį, o iki 1 g per dieną laikoma saugia doze. Mucuna pruriens tikrai turi šalutinių poveikių ir jos nederėtų naudoti be gydytojų konsultacijos, bet drausti augalus yra biurokratinis fašizmas, dažnai prasilenkiantis su mokslu ar logika. Kodėl pupelės draudžiamos, o muskato riešutai dar legalūs? Perfrazuojant Baraką Obamą – mes prieskonių narkotikais nepravardžiuojame.
Augalai buvo ir bus labai svarbūs žmonių visuomenės raidai. Tačiau tradicinis “ai tiesiog drauskim, kad nereiktų galvoti”, teisinio santykio su augalais būdas užkerta kelią harmoningam žmogaus ir gamtos santykiui ir ignoruoja istorinį bei evoliucinį augalų vaidmenį visuomenėse.

Augalai prisideda prie socialinių tikslų įgyvendinimo, padeda formuoti socialines erdves ir pasižymi poveikiu individualiam ir kolektyviniam žmonių elgesiui.Peržiūrėjus politiką, būtų galima pradėti taisyti nuolat mažėjančią augalų įvairovę ir pakeisti visuomenės santykį su psichoaktyviais augalais ir gamta.

You may also like