Uždegimas depresija

Depresija ir uždegimas

Kodėl psichiatro išrašyti antidepresantai kartais nesuveikia, o šamano išrašyti grybai magiškai suveikia?

Paslaptį gali atskleisti neseniai publikuotas tyrimas. Pasirodo, uždegimas kūne mažina “laimės hormono” lygį bei daugelio antidepresantų gebėjimą jį pakelti. Nauji moksliniai atradimai atrodo labai įdomūs, prisimenant neseniai pasirodžiusią “serotonino hipotezę paneigiančią” publikaciją. Londono imperatoriškojo koledžo ir Pietų Karolinos universiteto mokslininkų išvados prisidėjo prie daugėjančių įrodymų, kad uždegimas ir su juo susijęs histamino išsiskyrimas veikia pagrindinę už nuotaiką smegenyse atsakingą molekulę – serotoniną. Jei šie rezultatai bus pakartoti bandymuose su žmonėms, histaminas taps “nauja svarbia depresijos molekule”, ir tai atvers naujų galimybių gydyti depresiją.

Uždegimas – bendras terminas, apibūdinantis imuninę reakciją – sukelia histamino išsiskyrimą organizme. Dėl jo padidėja kraujo pratekėjimas į pažeistas vietas, kad jas užtvindytų imuninės sistemos ląstelės. Nors tai padeda organizmui kovoti su infekcijomis, ilgalaikis ir ūmus uždegimas vis dažniau siejamas su depresija. Uždegimas paprastai lydi infekcijas, tačiau jį taip pat gali sukelti stresas, alerginės reakcijos ir daugybė lėtinių ligų, tokių kaip diabetas, nutukimas, vėžys ir neurodegeneracinės ligos.

Pagrindinis tyrimo autorius daktaras Parastoo Hashemi iš Imperatoriškosios imperijos Bioinžinerijos departamento teigė: “Uždegimas gali būti labai svarbus depresijai, ir jau yra svarių įrodymų, kad pacientai, sergantys ir depresija, ir stipriu uždegimu, nereaguoja į antidepresantus. “Mūsų darbas nušviečia histaminą kaip galimą pagrindinį depresijos veikėją. Taigi, jo sąveika su “geros savijautos molekule” serotoninu gali būti labai svarbus naujas kelias tobulinant serotoninu pagrįstą depresijos gydymą.” Serotoninas yra pagrindinis vaistų nuo depresijos taikinys. Dažniausiai skiriami selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI) slopina serotonino reabsorbciją smegenyse, todėl jis ilgiau lieka sinapsėse tarp neuronų. Tačiau nors SSRI antidepresantai daugeliui juos vartojančių padeda, nemažai pacientų jų poveikiui lieka atsparūs. Mokslininkai mano, kad viena iš priežasčių gali būti specifinė cheminių paštininkų, arba neuromediatorių, įskaitant serotoniną ir histaminą, sąveika.

Atsižvelgdami į tai, mokslininkai ėmėsi tirti histamino, serotonino ir SSRI ryšį. Jie sukūrė serotonino kiekį matuojančius mikroelektrodus ir įdėjo juos į gyvų pelių smegenų hipokampą – sritį, kuri, kaip žinoma, reguliuoja nuotaiką. Šis metodas, vadinamas greito nuskaitymo cikline voltamperometrija (FSCV), leido jiems realiuoju laiku matuoti serotonino kiekį smegenyse nepažeidžiant smegenų, nes elektrodai buvo biologiškai suderinami ir tik penkių mikrometrų pločio. Įrengus mikroelektrodus, pusei pelių suleista lipopolisacharido (LPS) – uždegimą sukeliančio toksino, esančio kai kuriose bakterijose, o pusei pelių – kontrolinio fiziologinio tirpalo. Serotonino kiekis smegenyse sumažėjo per kelias minutes po LPS injekcijos, o kontrolinių pelių smegenyse jis išliko toks pat: tai rodo, kaip greitai uždegiminės reakcijos organizme persiduoda į smegenis ir veikia serotoniną. LPS negali įveikti apsauginio kraujo-smegenų barjero, todėl negalėjo tiesiogiai sukelti šio serotonino sumažėjimo.

Atlikus tolesnį tyrimą nustatyta, kad histaminas smegenyse atsirado dėl uždegiminės reakcijos ir jis tiesiogiai slopino serotonino išsiskyrimą, prisijungdamas prie serotonino neuronų slopinamųjų receptorių. Šie slopinamieji receptoriai randami ir žmogaus serotonino neuronuose, todėl šis poveikis gali būti pritaikytas ir žmonėms. Siekdami užkirsti serotonino sumažėjimui kelią, tyrėjai pelėms skyrė SSRI, tačiau vaistai daug mažiau padidino serotonino kiekį nei kontrolinėms pelėms. Mokslininkai padarė prielaidą, kad taip atsitiko todėl, kad uždegimas tiesiogiai padidino histamino kiekį smegenyse, panaikindami serotonino kiekį didinantį poveikį. Tada tyrėjai kartu su SSRI skyrė histamino kiekį mažinančių vaistų, kad būtų neutralizuotas histamino slopinamasis poveikis, ir pastebėjo, kad serotonino kiekis vėl pakilo iki kontrolinio lygio. Tai patvirtina teoriją, kad histaminas tiesiogiai slopina serotonino išsiskyrimą pelių smegenyse.

Tyrėjai teigia, kad jei jų darbas bus pritaikytas ir žmonėms, jis galėtų padėti diagnozuoti depresiją matuojant tokias chemines medžiagas kaip serotoninas ir histaminas žmogaus smegenyse. Dr. Hashemi pridūrė: “Uždegimas yra viso organizmo reakcija, todėl jis yra labai sudėtingas. Depresija taip pat yra sudėtinga, o su ja susijusios cheminės medžiagos priklauso nuo daugybės genetinių ir aplinkos veiksnių. Todėl, norėdami susidaryti išsamesnį vaizdą apie histamino ir serotonino vaidmenį depresijai, turime ištirti sudėtingesnius žmonių elgesio modelius.” 2018 metais buvo atliktas didelis meta-tyrimas, skirtas palyginti skirtingų antidepresantų efektyvumą gydant depresiją. Paaiškėjo, kad statistiškai efektyviausi antidepresantai lyginant su placebu yra Amitriptilinas ir Mirtazapinas. Jūs galite paklausti, kuo šie vaistai ypatingi: jie pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. Žinote kas dar pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis? Klasikiniai psichodelikai.

Ai, dar vienas dalykėlis… Sveikas gyvenimo būdas.

You may also like