Ekstazis

Ekstazis ir seksas

Tai seksualiausias rekreacinis narkotikas, tačiau kokius cheminius procesus jis slepia?

MDMA poveikyje norisi daryti daugybę dalykų: šokti ištisas valandas ir daugiau nieko neveikti. Sutrinti savo žandikaulį iki dulkių. Ir, daugeliui žmonių, žinoma, užsiimti seksu. Tiesą sakant, vienas ankstyvas tyrimas parodė, kad “geismą ir pasitenkinimą MDMA padidino daugiau nei 90 proc. tiriamųjų”. Tai, ko gero, yra pats siautulingiausias rekreacinis narkotikas. Bet kodėl taip yra? Kodėl MDMA kai kuriuos žmones priverčia susijaudinti, o kitos medžiagos, pavyzdžiui, ketaminas, tiesiog ištirpdo žemėje?

“MDMA yra gana unikali medžiaga, – sako neurologas daktaras Jackas Lewisas. Jei paprastai, jis padidina mažiausiai trijų neuromediatorių aktyvumą: serotonino, dopamino ir norepinefrino. Tačiau, kitaip nei kiti amfetaminai, MDMA daugiausia stiprina serotonino ir norepinefrino, o ne dopamino veiklą. Serotoninas labiausiai atsakingas už nuotaiką. Taigi pavartojus MDMA, mūsų nuotaika pakyla.

Liverpulio Johno Mooreso universiteto psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo profesorius Harry Sumnallas teigia, kad MDMA, užtvindydamas mūsų sinapses serotoninu, sustiprina fizinio ir emocinio malonumo patyrimą – jis yra ilgesnis ir intensyvesnis, o tai gali būti geidulingumo priežastis. Jis sako, kad jaučiame “sustiprėjusius malonaus prisilietimo pojūčius ir padidėjusį malonumą, susijusį su socialiniu bendravimu”.

Be to, profesorius Sumnall teigia, kad “atsiranda įrodymų, jog vartojant MDMA gali būti veikiama oksitocino sistema”. Oksitocinas – dažnai vadinamas “meilės hormonu” – vaidina svarbų vaidmenį socialinių ryšių kūrime ir gali išsiskirti apkabinimų ir orgazmo metu, todėl logiška, kad MDMA gali mus nuteikti romantiškiau ir seksualiau.

Žmones gali sujaudinti ne tik intensyvios nuotaiką keliančios MDMA savybės. Prisideda ir aplinka: tikėtina, kad esate vakarėlyje, apsupti ir bendraujate su būriu naujų žmonių. Kaip aiškina Lewisas, MDMA “nuslopindamas visas tas stabdančias savikontrolės priemones, kurioms paprastai paklūstame”. Sumaišius ekstazį su alkoholiu, noro dulkintis nesumažins nei logika, nei impulsų kontrolė (ar net faktas, kad tyrimuose įprastai nustatoma, jog “MDMA sumažina lytinį pajėgumą”).

Žinoma, dėl visų šių priežasčių sutikimo lytiniams santykiams klausimas gali būti šiek tiek keblus. Ar tikrai galite duoti informuotą sutikimą lytiniams santykiams vartodami MDMA? Ar tuo metu galite jausti partnerio ir savo paties ribas? Ir ar jos yra tokios pat, kokios būtų esant blaiviems?

“Jei sveikuose suaugusiųjų santykiuose, kuriuose viskas vyksta abipusiu sutarimu, dažniausiai gana lengva pasakyti “stop”, tai esant apsvaigus, situacija tampa gana miglota”, – sako Ruth Micallef, BACP registruota konsultantė, besispecializuojanti traumų srityje. “Erdvė, laikas, sąvoka, jausmai – visa tai labai iškreipia ir susimaišo.” Turint tai omenyje, sutikimas lytiniams santykiams apsvaigus nuo MDMA neabejotinai yra pilkoji zona.

“Žinome, kad MDMA sutrikdo mąstymą, planavimą ir sprendimų priėmimą”, – priduria Sumnall, o Lewisas pažymi, kad “MDMA buvo vartojamas kaip svaiginamoji medžiaga, nors ir ne taip dažnai kaip kiti narkotikai”. Lietuvoje vartojant bet kokius narkotikus gresia iki penkerių metų laisvės atėmimo bausmė.

Žinoma, daug žmonių mėgaujasi seksu vartodami MDMA ir tai daro sąmoningai. Tai priklauso nuo konkretaus žmogaus, scenarijaus ir konteksto. Viename visai neseniai atliktame tyrime, kuriame buvo tiriamas sutikimas seksui MDMA poveikio metu, penktadalis apklaustųjų teigė, kad būnant apsvaigus iš tikrųjų pagerėjo sprendimų priėmimas, palyginti alkoholio poveikiu. “Sakyčiau, kad labiau impulsus kontroliuoji nei būdamas apsvaigęs nuo alkoholio”, – teigė vienas iš jų. “Manau, kad daug geriau suvoki, ką darai.”

Micallefas sako, kad bet kokiu su narkotikais susijusiu atveju “labai svarbu mažinti žalą”. Tai taikoma ir galimam seksualiniam MDMA poveikiui. “Pagalvokite, kad jei nusprendėte vartoti narkotikus, kaip galite tai daryti kuo saugiau?” – sako ji. Tai reiškia, kad reikia pagalvoti apie tai, kodėl vartojate narkotikus, apie savo toleranciją ir patirtį juos vartojant, apie tai, kur einate ir su kuo esate.

Nors kai kuriems žmonėms MDMA tikrai gali sukelti susijaudinimą, kitiems jis neatlieka didelio vaidmens. Juk kiekvieno žmogaus smegenų chemija skirtingai reaguoja į skirtingas medžiagas (pavyzdžiui, žmonės, sergantys dėmesio sutrikimais, į tokius vaistus kaip “Adderall” reaguoja skirtingai nei tie, kurie neserga). Ir daugelis žmonių mieliau sėdėtų ir laikytųsi už rankų su savo draugais vartodami MDMA, nei užmegztų vienos nakties nuotykį.

Be to, visi MDMA nėra vienodi. “Jis gali būti su kažkuo sulaistytas arba tai gali būti MDA, kuris cheminiu požiūriu yra labai panašus ir turi labai panašų poveikį, bet tai tiesiog ne ta pati cheminė medžiaga”, – sako Lewisas.

Taigi taip, MDMA ne veltui vadinamas meilės narkotiku. Ir nors negalite kontroliuoti, ar tiesiog bandysite poveikio metu šokinėti pagal ritmą, ar išbučiuoti visą rūkomąjį, galite bent jau situacijas planuoti iš anksto. Turėkite apsaugos priemones, būkite apsirūpinę vandeniu ir venkite pirkti tabletes iš nepatikimų šaltinių, nes jų sudėtis gali išaiškėti tik toksikologiniame skyriuje.

Parengta pagal Vice

You may also like