Narkotikai. Rizika ir nauda (ką?!)

Aš naudojau LSD. Tai buvo pats geriausias mano praleistas šeštadienis.

Narkotikai yra vienas labiausiai be naudos valkiojamų terminų Lietuvos viešoje erdvėje. Tinklapyje lietuviuzodynas.lt teigiama, kad tai narkotinės medžiagos, veikiančios nervų sistemą, kurių dažnas vartojimas sukelia narkomaniją. Narkotikai sukelia euforiją, padidėjusį aktyvumą, nenatūraliai pakilias nuotaikas. Pateikiami Hašišo, opijaus ir alkoholio pavyzdžiai.

Anglų kalboje žodis Narcotic drugs reiškia skausmą slopinančius vaistus (Britanikos enciklopedija) arba galingą nelegalų narkotiką, kenksmingai veikiantį protą. Žodis Narco graikų kalboje reiškia stingdantį arba migdantį.

Žodžiai žodynuose gali turėti vieną reikšmę, tačiau tikrąją jų prasmę nusprendžia visuomenė. Pasak jos, narkotikai yra visos draudžiamos psichoaktyvios medžiagos. Nedraudžiamų medžiagų mes narkotikais dažniausiai nevadiname. Mėgaudamiesi vyno taure dažniausiai negalvojame, kad suvartojome nedidelę, rekreacinę pavojingo narkotiko – etilo alkoholio dozę.

Taigi, kultūriškai priimtinų narkotikų narkotikais nevadiname. Buvęs JAV prezidentas Barakas Oabama irgi teigė, kad “draugų diktatoriais nepravardžiuojame”. Žodis narkotikas mūsų galvose reiškia sugriautus gyvenimus, į zombius panašius, bet kokį žmoniškumą praradusius narkomanus.

Carl Hart yra universitete dirbantis neurologijos profesorius, užaugęs pačiuose pavojingiausiuose Majamio priemiesčiuose. Auginamas vienišos mamos, vaikystėje jis nešiojosi šaunamąjį ginklą ir prekiavo narkotikais. Baigęs mokyklą Carl’as įstojo į JAV oro pajegas ir tai tapo jaunuolio vartais į kitokį gyvenimą. Jis tapo pirmuoju afroamerikiečiu profesoriumi, gavusiu 10 metų kontraktą Kolumbijos universitete.

Mokslininko tyrimų specializacija: neuropsichofarmakologija. Jis tyrinėja narkotikų poveikį žmonėms ir ypatingai domisi psichologiniais veiksniais, kurie skatina jų naudojimą. Carl Hart pripažino, kad rekreaciškai vartoja heroiną ir ši medžiaga daro jį geresniu žmogumi.

Carl Hart teigia, kad rekreacinis heroino naudojimas jį daro geresniu žmogumi

O ką, jeigu atliktumėm minties eksperimentą: Karl Hart stovi Lietuvos seime, ir pasakoja Širinskienei, Valkiūnui, Kepeniui ir Karbauskiui apie tai, kad visuomenei, labiau už pačias psichoaktyvias medžiagas kenkia valdžios persekiojimas. Nesunku įsivaizduoti, kad seimo salėje Carl’ą vienas – kitas seimo narys pavadintų padugne – narkomanu, o seimo prieigose kažkuris iš maršo už tradicinę šeimą arba prieš skiepus dalyvių  pravardžiuotų beždžione ir lieptų grįžti į gimtąją Afriką.

Nudegus visą kūną turbūt dažnas prašytų heroino o ne ibuprofeno. O jei skausmas dvasinis?

Carl’as Hart’as net neieško pateisinimų įvairių narkotikų vartotojams. Mokslininkas mano, kad dauguma jų yra visiškai normalūs ir naudingi visuomenės nariai. Jis netgi kritikuoja psichodelikų naudotojus dėl jų apsiskelbto išskirtinumo, kurį skatina mokslinės publikacijos apie psichinę naudą, kurią gali suteikti šie junginiai.

Galbūt daliai žmonių šis mokslininkas gali pasirodyti radikalus, prieštaringas, pavojingas ar kontraversiškas, tačiau turbūt tai yra ne Carl Hart, o visuomenės problema.

Panašias reakcijas Jungtinėje Karalystėje kelia enfant terrible (© Robertas Badaras) profesorius David’as Nutt’as. Šis valstybės finansuojamas priklausomybių ligų specialistas, ilgus metus tyrinėjęs įvairių psichoaktyvių medžiagų poveikį žmogui, drįso sakyti:

 

“Kuo ilgiau vyriausybė kūrė moksliniams įrodymams prieštaraujančią politiką, tuo didesnę žalą ši politika darė, ypač dėl to, kad ji kenkė mūsų gebėjimui nuosekliai informuoti visuomenę apie visuomenės sveikatą, o ypač apie alkoholio žalą.”

arba

“Narkotikų daroma žala gali prilygti žalai , patiriamai kitose gyvenimo srityse. Nėra didelio skirtumo tarp jodinėjimo arkliais ir ekstazio vartojimo”.

Kaip jis drįso?

Nutt’as patyrė vyriausybės rūstybę 2009-aisiais, kai spausdintoje ataskaitoje teigė, kad alkoholis ir tabakas yra kenksmingesni už daugelį nelegalių narkotikų, įskaitant LSD, ekstazį ir kanapes. Vidaus reikalų ministerijos atstovas pareiškė: „Vidaus reikalų sekretorius paprašė profesoriaus Nutt atsistatydinti iš ACMD (Patariamosios tarybos dėl piktnaudžiavimo narkotikais) pirmininko pareigų. Sveikatos reikalų sekreotrius Alana’s Johnson’as išreiškė nuostabą ir nusivylimą dėl profesoriaus Nutt komentarų, “kurie kenkia pastangoms perduoti visuomenei aiškias žinutes apie narkotikų pavojų.”

Žinomiausias Lietuvos toksikologas Robertas Badaras duodamas interviu apie priklausomybes visada pabrėžia, kad jo teiginiai yra tiesiog mokslinių tekstų citavmas, ir jis savo subjektyvios nuomonės niekam neperša. Kiekvienas protingas ir apdairus mokslininkas žino, kad valdžiai patinka tik tokie mokslininkų liudijimai, kurie sutampa su politiškai patogiu naratyvu. Jei tave išrinkęs žmogus neskaito knygų, gink dieve neparodyk, kad tu moki skaityti.

Jei narkotikas praeina klinikinius tyrimus, tada viskas gerai. Lietuvoje pilna nuo oficialiai išrašytų gydytojo benzodiazepinų priklausomų žmonių, tačiau niekam nešovė į galvą jų vadinti narkomanais. Tačiau pabandyk paminėti, kad esi vartojęs LSD.

Aš naudojau LSD. Tai buvo pats geriausias mano praleistas šeštadienis.

 

You may also like