Miško vonios

Shinrin-yoku tai terminas, reiškiantis “miško įkvėpimą” arba “miško vonias”. Šis sveikatinimo būdas buvo išvystytas Japonijoje 1980-aisiais ir tapo pagrindiniu prevencinės medicinos įrankiu.

Vaistai ore

Fitoncidai yra gamtiniai – natūralūs nuodai, kuriuos augalai išskiria į aplinką tam, kad apsisaugotų nuo bakterijų, grybų ir vabzdžių. Keliaudami mišku mes įkvepiame daug skirtingų jų rūšių. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad fitoncidai stiprina imuninę sistemą, gausindami ir aktyvindami priešakines imuninės sistemos kovotojas – natūraliosiomis žudikėmis vadinamas ląsteles.

Raminantis akių darbas

Nefokusuodami žvilgsnio į vieną objektą, o dairydamiesi aplinkoje, ne tik leidžiame akims pailsėti nuo ekranų, bet pakeičiame savo sąmonės būseną. Mūsų galvose įsijungia “atsipalaidavimo ir virškinimo” neuroniniai tinklai, kurie svarbūs kūno energetinių resursų atstatymui ir smegenų neuroplastiškumui – sugebėjimui keistis. Fokusuodami žvilgsnį į kažkokį objektą, sužadiname su stresu susijusius neuroninius tinklus, kurie yra labai svarbūs, rengiantis atlikti kažkokią užduotį. Gamta yra geriausia aplinka poilsiui, nes stebėdami peizažus, miško paklotę, upių slėnius ir ežerus, daugiausiai naudojame raminantį akių darbo rėžimą.

Vizualinė tekmė

Judėdami erdvėje; eidami, bėgdami arba vairuodami mes patiriame optinę tėkmę. Dalykai juda pro mūsų regos lauką skirtingu greičiu, tačiau mūsų smegenys iš to supranta, kokiu greičiu judame mes patys. Jos tarsi atšaukia aplinkinio pasaulio judėjimą, sakydamos “gerai, šitie objektai nekeliauja pro mane, aš judu pro juos”. Šis judėjimo procesas smegenyse ir kūne aktyvuoja neuronines grandines, kurios sukelia vidinį pasitenkinimo jausmą: pasiekiama ramybės būsena, kurią, sėdint vietoje, patirti sunkiau.

Ramybės savaitgalis gamtoje su paspirtuku

Kviečiame apsistoti sodyboje, Dzūkijos nacionalinio parko širdyje ir tyrinėti atokius gamtos kampelius visureigiu elektriniu paspirtuku.

Rezervacija

Gamta mažina nerimą

Šimtus tūkstančių metų žmogus vystėsi gamtoje, o ne urbanistinėje aplinkoje. Jis buvo medžiotojas ir rinkėjas. Technologijų revoliucijos dėka mes radikaliai pakeitėme savo gyvenimo būdą, tačiau mūsų smegenys ir kūnai nespėjo prie to prisitaikyti. Nerimo sutrikimai, depresija ir kitos sveikatos problemos dažnai yra šio pokyčio pasekmė. Lankymasis evoliuciškai mums įprastoje aplinkoje suteikia didžiulę terapinę, moksliškai įrodytą naudą.

Skaityti daugiau

Tekstas apie japonišką svekatinimosi būdą, sąmoningą buvimą gamtoje ir vizualinę neuropsichologiją.

Neuropsichologija gamtoje